CZYSTOŚĆ SAMOCHODU TO TAKŻE KWESTIA BEZPIECZEŃSTWA
Zachowanie kierowcy, stan techniczny samochodu, czy warunki pogodowe to kluczowe kwestie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Nie wolno jednak zapominać, że codzienne, z pozoru mało istotne zachowania kierowców mają duży wpływ na bezpieczeństwo.
– Należy do nich zwyczaj dbania o czystość szyb i reflektorów – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Zbigniew Weseli dodaje, że testy na symulatorach wykazały, że jazda z zabrudzoną przednią szybą zwiększa dwukrotnie prawdopodobieństwo wypadku. – Jazda z zabrudzonymi szybami jest szczególnie niebezpieczna wcześnie rano i wieczorem, gdy niskie położenie słońca zwiększa prawdopodobieństwo odbicia promieni światła od brudnej szyby i oślepienia kierowcy. Nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji ruchu na drodze może doprowadzić do tragedii – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Istotne jest utrzymanie w czystości wszystkich szyb w samochodzie. Zabrudzone boczne szyby dodatkowo utrudniają korzystanie z lusterek.
Szyby warto przecierać codziennie, a nawet kilka razy dziennie, gdy warunki są szczególnie niesprzyjające. Dostępne na rynku środki do czyszczenia szyb samochodowych są bardzo skuteczne. Należy skorzystać również z odpowiednich ściereczek lub papierowych ręczników, aby nie pozostawić smug, które także mogą ograniczyć widoczność.
W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak ślady po owadach, zaschnięte błoto czy plamy po nakładaniu wosku na karoserię można miejscowo użyć zwykłego zmywacza do paznokci lub octu, a następnie standardowym płynem ponownie umyć szybę.
Dla otrzymania czystości szyb podczas jazdy najważniejsze są jednak sprawne wycieraczki. Pióra wycieraczek należy wymieniać przynajmniej raz w roku. Guma, z której są wykonane ulega zniszczeniu pod wpływem wysokich i niskich temperatur, co wpływa na skuteczność wycierania. Sprawna wycieraczka powinna gładko przesuwać się po szybie i nie zostawiać smug.
MYJ SAMOCHÓD!
Czystość samochodu z zewnątrz to kwestia bezpieczeństwa. Statystyki pokazują, że średnio aż 9 na 10 samochodów jeździ po drogach z zabrudzonymi, niesprawnymi lub zniszczonymi światłami przednimi. Warstwa brudu czy błota na reflektorach może ograniczyć oświetlenie drogi nocą nawet o 90 proc.
– Zabrudzone światła czy szyby ograniczają widoczność i pole widzenia, co może skutkować zbyt późną reakcją w obliczu zagrożenia na drodze. Pogorszona widoczność to także częsta przyczyna niezwykle poważnych w skutkach zderzeń czołowych – wyjaśnia Zbigniew Weseli.
Należy pamiętać o tym, że samochód z poprawnie działającymi światłami jest widoczny na drodze z dużo większej odległości – nawet podczas słonecznego dnia. Po zmierzchu, podczas jazdy w tunelu oraz w czasie niepogody światła pomagają nie tylko dostrzec zagrożenie na drodze, ale również ułatwiają innym uczestnikom ruchu wcześniejsze zauważenie nadjeżdżającego pojazdu.
Podczas jazdy po suchej i względnie czystej nawierzchni reflektory również ulegają zabrudzeniu, a redukcja światła spowodowana choćby kurzem może sięgać kilkunastu procent. I dlatego czyszcząc samochód należy zwrócić uwagę na wszystkie światła. Zarówno przednie jak i tylne.
(NIE)BEZPIECZNY ZAPACH
Czyszcząc samochód warto również mieć świadomość, że nieodpowiedni zapach wewnątrz samochodu może zwiększać ryzyko wypadków. Unikać należy zapachu rumianku, jaśminu i lawendy. Najlepiej zastępując je aromatem mięty, cynamonu, kawy lub cytryny.
Węch jest bowiem jednym z najbardziej wrażliwych i czułych zmysłów bezpośrednio wpływającym na emocje i ogólne samopoczucie. A elementów, które mogą mieć wpływ na komfort jazdy nie wolno ignorować. – Do takich elementów należy między innymi zapach, który nie powinien drażnić i odwracać uwagi od tego, co dzieje się na drodze – radzi Zbigniew Weseli.
Choć poziom wrażliwości jest u każdej osoby inny, najlepiej, aby w samochodzie dominowały zapachy bezpieczne, tzn. świeże i delikatne, takie jak np. zapach bryzy morskiej czy mięty. Ten ostatni wpływa szczególnie pozytywnie na wzrost koncentracji, łagodząc jednocześnie uczucie rozdrażnienia i zmęczenia. Zapach jaki unosi się wewnątrz samochodu ma wpływ na koncentrację i nastrój kierowcy. Nieodpowiedni może prowadzić do irytacji skutkującej agresywnym i niebezpiecznym stylem jazdy. Może też wywołać przeciwną reakcję i przyczynić się do zbyt dużego odprężenia.
Niesprzyjające jeździe samochodem są zapachy jedzenia, np. z pozostawionych opakowań po hamburgerach. Dlatego ważne jest, aby dbać o zachowanie czystości w aucie. Wewnątrz nie powinno się zostawiać niczego, co może ulec zepsuciu i skutkować przykrym zapachem, który niejednokrotnie jest trudny do zneutralizowania. Z elementów plastikowych wewnątrz auta należy – podobnie jak w przypadku mebli w mieszkaniu – regularnie wycierać kurz. Tapicerkę siedzeń należy odświeżać specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, szczególnie jeśli autem często podróżują dzieci i zwierzęta. Dla większego komfortu warto od czasu do czasu oddać auto do myjni na kompleksowe czyszczenie i odświeżenie wnętrza.
Zapachy sprzyjające jeździe samochodem:
Mięta i cynamon – zmniejszają uczucie irytacji.
Cytryna i kawa – poprawiają poziom koncentracji, ułatwiają czyste myślenie.
Morska bryza – działa relaksująco i uspokajająco.
Zapachy, których należy unikać w aucie:
Rumianek, jaśmin, lawenda – używane w większości kwiatowych odświeżaczy powietrza – są stosowane przy leczeniu bezsenności i mogą powodować nadmierne odprężenie.
Zapachy leśne – mogą działać zbyt odprężająco, nie są polecane osobom cierpiących na katar sienny
Zapach świeżego chleba – może wywoływać irytację, uczucie głodu, a przez to obniżenie koncentracji kierowcy.