Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwu Skarbu Państwa uda się sprzedać udziały w kolejnej spółce z województwa świętokrzyskiego. Pracownicy Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” i przedstawiciele potencjalnego inwestora, którym jest Grupa Azoty, są bardzo blisko porozumienia w sprawie warunków pakietu socjalnego. To ostatni z elementów na drodze do prywatyzacji firmy. Ministerstwo parafowało już bowiem projekt umowy sprzedaży akcji tej spółki. Resort zgodził się także na wydłużenie negocjacji do 20 sierpnia.
Przewodniczący OPZZ w „Siarkopolu” Jerzy Trębliński informuje, że w rozmowach na temat pakietu socjalnego osiągnięto już porozumienie dotyczące gwarancji wynagrodzenia i zatrudnienia oraz możliwości sprzedaży akcji przez pracowników. Dodaje, że 12 sierpnia mają się odbyć ostatnie rozmowy dotyczące premii prywatyzacyjnej dla załogi. Jerzy Trębliński wyjaśnia, że obie strony podały swoje propozycje. Brakuje jedynie kompromisu, który zdaniem przedstawicieli załogi jest możliwy do osiągnięcia.
Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż 85 procent akcji zatrudniającego około 800 osób „Siarkopolu”, który wydobywa siarkę metodą podziemnego wytopu. Pozostałe 15 procent otrzymają nieodpłatnie pracownicy spółki z Grzybowa.
Notowana od 2008 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Azoty poinformowała, że chce kupić „Siarkopol”, aby zabezpieczyć dostawy płynnej siarki do swoich zakładów. Obecnie 75 procent produkcji spółki z Grzybowa trafia na eksport. Między innymi do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.