Kieleckie uroczystości, poświęcone 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w czwartek o godzinie 15.30 mszą świętą w Kościele Garnizonowym. Jej uczestnicy przemaszerują następnie na skwer Szarych Szeregów. W Sandomierzu rozpoczną się one o 17.00 przy bramie cmentarza katedralnego.
Tam o godzinie 17.00 przed pomnikiem „Harcerzy poległych za Ojczyznę” wciągnięta na maszt zostanie flaga państwowa i odbędzie się apel poległych. W uroczystościach, które organizują wspólnie Stowarzyszenie Szarych Szeregów, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz kielecka Komenda Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego wezmą udział: wojewoda świętokrzyski, przedstawiciele władz miasta i regionu świętokrzyskiego.
Ze specjalnym apelem o godne uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwrócił się do wszystkich samorządów województwa naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Leszek Bukowski. „Podobny list, a także plakaty i ulotki informacyjne rozesłane zostały do samorządów województwa małopolskiego. Powstanie nie było bowiem tylko walką o samą Warszawę, to była bitwa o wolność całej Polski” – stwierdził Leszek Bukowski.
Punktualnie o godzinie 17.00 w Kielcach, a także w wielu innych miejscowościach regionu zabrzmią na 3 minuty syreny alarmowe. Wcześniej na kieleckiej ulicy Sienkiewicza harcerze rozdawać będą przechodniom ulotki z informacjami o Powstaniu Warszawskim.
W tym roku obchody rocznicowe rozszerzone zostały o sobotni koncert zespołu „Fabryka” z rockowymi aranżacjami poezji pokolenia „Kolumbów”. Odbędzie się on w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach – informuje Leszek Bukowski. Śpiewane będą utwory poetów, walczących w Powstaniu, m.in Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego. Wstęp na koncert w sobotę o godzinie 19.44 będzie wolny.
Uroczystości rocznicowe odbędą się także o godzinie 17.00 przy bramie cmentarza katedralnego w Sandomierzu. Zabrzmi dźwięk syreny, a po nim będzie można wysłuchać piosenek powstańczych. Mieszkańcom rozdawane będą ulotki z napisem : „Powstanie Warszawskie- pamiętamy”.
Pomysłodawca uroczystości Adam Bidas – dowódca Związku Strzeleckiego „Strzelec” – mówi że w ten sposób chce oddać hołd uczestnikom walk, a także tym którzy szli na pomoc Warszawie.