Budżet obywatelski jest lekarstwem na pewne niedoskonałości w systemie samorządowym, które powstały w ciągu ostatnich lat – powiedziała na naszej antenie dr Janina Kowalik, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak podkreśliła, dzięki tej inicjatywie obywatele mają realny wpływ na to, co dzieje się w ich miejscowości. Kwota 3 mln złotych, które władze Kielc, w ramach budżetu obywatelskiego chcą przeznaczyć na realizację wspólnych inicjatyw, może pobudzić lokalną społeczność do kolejnych ważnych dla miasta przedsięwzięć- mówi Janina Kowalik.
Zdaniem gościa Radia Kielce dobrze byłoby, gdyby prawo zgłaszania projektów miały także osoby niepełnoletnie, które mogą być autorami ciekawych rozwiązań w wielu ważnych dla miasta dziedzinach.
Jak już informowaliśmy, gotowy jest już projekt regulaminu budżetu obywatelskiego w Kielcach. Wynika z niego, że pomysły zgłaszane przez mieszkańców mogą dotyczyć jedynie budowy lub modernizacji jakiegoś elementu infrastruktury. Nie obejmują organizacji imprez masowych czy kursów edukacyjnych.
Złożone wnioski zostaną do 15 września zweryfikowane przez Komisję powołaną przez prezydenta, pod względem formalnym, prawnym.
Decyzje o tym, które inwestycje będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego zostaną podjęte 7 października.