Siedemnastowieczny zamek Krzyżtopór w Ujeździe, od września zostanie w całości udostępniony turystom. Podczas, trwającej ponad rok renowacji, ruiny zostały zabezpieczone przez niszczeniem i zyskały nowe atrakcje. Zrekonstruowano zamkową bramę ze zwodzonym mostem i odsłonięto ogrody z dawną architekturą. Powstały też sale: multimedialna i wystawowa, a przede wszystkim iluminacja, która pozwoli na nocne zwiedzanie obiektu.
Zgodnie z założeniem konserwatorów i archeologów, prace nie mogły znacząco zmieniać wyglądu zamku. Dlatego skupiono się na zabezpieczeniu murów i zainstalowaniu dachów, które nie ingerują w wizerunek ruiny. Według Marka Stańka, wójta gminy Iwaniska, wrażenie robi już wjazd do zamku, który dzięki odnalezionym kamiennym elementom jest wierną rekonstrukcją oryginału.
Turyści pojawiający się w Ujeździe cenią aktualny wizerunek Krzyżtoporu, który swoją świetnością zachwycał tylko przez kilka lat, do czasów potopu szwedzkiego. Później, wzorowana na włoskich pałacach- fortecach, budowla popadała w ruinę, aż do czasu jej zniszczenia przez wojska rosyjskie, w czasach Konfederacji Barskiej.
Dzięki pracom renowacyjnym, obiekt udało się przystosować do współczesnych potrzeb. W podziemiach, bez naruszania oryginalnej bryły, stworzono toalety i sale wystawiennicze.
Władze gminy chcą pozyskać z biblioteki uniwersyteckiej w szwedzkim mieście Uppsala, repliki obrazów i dokumentów, związanych z Krzyżtoporem.