Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego podróżowania jest obserwacja drogi i otoczenia wokół samochodu. Oprócz zadbania o czyste szyby i sprawne wycieraczki należy więc prawidłowo ustawić w samochodzie lusterka. Dzięki nim możemy cały czas kontrolować to, co się dzieje z tyłu i z boku samochodu.
– Nasze pole widzenia będzie tym lepsze, im lepiej je ustawimy. Szczególnie należy zadbać o to, by zminimalizować obszar tak zwanego martwego pola, czyli obszaru wokół samochodu, którego nie obejmują lusterka – mówi Robert Szpindor, instruktor techniki jazdy Szkoły Auto ŠKODA. – Przede wszystkim musimy pamiętać o kolejności. Lusterka zawsze ustawiamy po dopasowaniu fotela do jazdy. Później każda zmiana ustawień fotela powinna spowodować sprawdzenie ustawień lusterek.
Rozpoczynając ustawianie lusterek, zwróćmy uwagę na to, aby w lusterku wewnętrznym widzieć całą tylną szybę auta. Dzięki temu będziemy widzieli wszystko to, co dzieje się za samochodem. W lusterkach zewnętrznych natomiast powinniśmy widzieć bok samochodu, lecz nie powinien on zajmować więcej niż 1 cm powierzchni lusterka. Takie ustawienie lusterek pozwoli kierowcy na ocenę odległości między jego pojazdem a pojazdem obserwowanym, czy też inną przeszkodą. Zwróćmy również uwagę na fakt, iż pojazdy i przedmioty odbite w lusterkach, nie zawsze odpowiadają ich faktycznym rozmiarom, co wpływa na ocenę odległości przy dokonywaniu manewrów.
Aby ograniczyć występowanie martwego pola producenci często stosują lusterka asferyczne – zwane również łamanymi – zamiast lusterek płaskich. Zewnętrza część lustra nachylona jest pod ostrzejszym kątem, dzięki czemu zwiększa się zasięg pola widzenia przez co istotnie ograniczane jest występowanie efektu martwego pola. – Korzystając z lusterek wewnętrznych pamiętajmy, że
dzięki swojej budowie dają nam one możliwość komfortowego korzystania z nich również w nocy. Wystarczy przestawić pozycję lusterka na tryb nocny. Na rynku dostępne są również lusterka fotochromatyczne, które automatycznie przyciemniają lusterko, gdy ilość światła jest zbyt duża – dodaje Robert Szpindor.
Prawidłowo ustawione lusterka to nie tylko bezpieczeństwo pojazdu, ale także gwarancja, że przez martwy punkt nie staniemy się sprawcami nieszczęścia. W okresie letnim, kiedy na drogach pojawiają się zarówno rowerzyści, jak i motocykliści, powinniśmy jeszcze bardziej zwracać uwagę na obserwację drogi.
Szybko jadący motocykl widoczny w tylnym lusterku, po chwili staje się niewidoczny, by za chwilę znów pojawić się w lusterku zewnętrznym. W przypadku, gdy go wcześnie nie widzieliśmy i nie upewnimy się czy możemy wykonać, manewr może dojść do tragedii. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacjach zmiany pasa ruchu, czy też wyprzedzania.
Obserwacja drogi to jedno z najważniejszych zadań kierowcy. Uważny kierowca będzie dzięki niej unikał zagrożeń a jeśli zagrożenie się pojawi, będzie miał czas na reakcję.
– Pamiętajmy, żeby przed manewrem wyprzedzania lub zmiany pasa ruchu delikatnie spojrzeć przez ramię i upewnić się, że nie znajduje się tam żaden inny pojazd lub motocykl, którego nie widać w lusterkach – radzi Robert Szpindor.