Rocznicę wydarzeń z 1946 roku rozpoczęła w czwartek debata w Muzeum Dialogu Kultur z udziałem naukowców z Polski i Izraela. Uczestniczyli w niej m.in. historycy z Uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Wrocławskiego.
W Urzędzie Miasta w Kielcach odbyła się uroczystość nadania Mariannie i Józefowi Walczyńskim tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Nieżyjący już mieszkańcy Piekoszowa uratowali podczas wojny pięcioro Żydów.
Józef i Marianna Walczyńscy
Manny Bekier dopiero po śmierci swojego ojca – Judki Bekiermana dowiedział się z dokumentów, kto uratował mu życie podczas Holokaustu. Przez 20 lat szukał rodziny Walczyńskich, potem w ciągu roku udało się załatwić wszystkie formalności w Instytucie Yad Vaschem. Odbierający medal Syn państwa Walczyńskich – Edward wspominał, że po raz pierwszy Judka Bekierman, mieszkający w Stanach Zjednoczonych skontaktował się z jego rodzicami w latach 60. ubiegłego wieku, pisał do nich listy. Po jego śmierci kontakt się urwał, ale w ubiegłym roku nadeszła wiadomość z Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu w Jerozolimie.
Józef Walczyński i uratowani przez niego Żydzi
Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata wręczył potomkom Marianny i Józefa Walczyńskich ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav Ner. Jak powiedział – to dobrze, że można uhonorować osoby tak odważne, które, nie bacząc na groźbę utraty własnego życia ratowały innych. Dobrze również, że dzisiaj Polacy i Żydzi idą razem w marszu pamięci i wspólnie oddają hołd ofiarom Holokaustu.
Po uroczystościach w ratuszu sprzed pomnika Menora wyruszył Marsz Pamięci i Pojednania. Jego uczestnicy przeszli przed budynek dawnej synagogi, gdzie znajdują się tabliczki z nazwiskami osób z naszego regionu, uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Potem marsz dotarł do kamienicy przy ulicy Planty 7, w której w 1946 roku doszło do pogromu. Odczytane tam zostały nazwiska zamordowanych.
Ostatnim miejscem obchodów był cmentarz żydowski, na którym pochowane są ofiary pogromu.