Pracownicy Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” mają nadzieję zakończyć dzisiaj rozmowy dotyczące warunków pakietu socjalnego.
Przewodniczący OPZZ w „Siarkopolu” Jerzy Trębliński informuje, że negocjacje z potencjalnym inwestorem, tarnowską Grupą Azoty, są bardzo trudne. Liczy jednak, że mimo wielu istotnych rozbieżności uda się osiągnąć kompromis. Jerzy Trębliński dodaje, że najważniejsze dla załogi są utrzymanie miejsc pracy, a także gwarancje zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń.
Ministerstwo Skarbu Państwa wystawiło na sprzedaż 85 procent akcji „Siarkopolu”. Pozostałe 15 procent, zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji, trafi nieodpłatnie do pracowników spółki z Grzybowa. Ministerstwo parafowało już projekt umowy sprzedaży akcji „Siarkopolu”. Zdecydowało również, że rozmowy dotyczące pakietu socjalnego mają się zakończyć do 24 czerwca.
Zatrudniający około 800 osób zakład zajmuje się wydobyciem siarki metodą podziemnego wytopu. 75 procent produkcji spółki trafia na eksport. Między innymi do Maroka, Rosji, Hiszpanii, Brazylii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Notowana od 2008 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupa Azoty poinformowała w specjalnie wydanym komunikacie, że chce kupić „Siarkopol”, aby zabezpieczyć dostawy płynnej siarki do swoich zakładów.