Dziś w Chmielniku zostanie otwarty ośrodek edukacyjno muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Autorem projektu jest pracownia Mirosława Nizio – współtwórcy m.in. koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego. W murach dawnej synagogi, przygotowano specjalną multimedialną ekspozycję, która nawiązuje do historii i kultury dawnych mieszkańców miasteczka, począwszy od pojawienie się Żydów w Chmielniku i w regionie, przez okres 20-lecia międzywojennego, lata holokaustu, czasy po II wojnie światowej i współczesne.
Zostaną zaprezentowane listy i fotografie sprzed 1939 roku, które przechowali mieszkańcy miasta. Zwiedzający, korzystając z najnowszych technik multimedialnych będą mogli wniknąć w atmosferę żydowskiego miasteczka.
Dzisiejszemu otwarciu „Sztetla” towarzyszy konferencja naukowa, poświęcona życiu społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. O godzinie 17.00 w domu kultury otwarte zostaną wystawy wycinanek żydowskich Ilony Kotaszewskiej , oraz obrazów olejnych Jacka Frąckiewicza. Odbędzie się także nadanie imienia Majera Małego- Świętokrzyskiemu Sztetlowi. Potem w synagodze zaprezentowany zostanie jej centralny punkt czyli bima, miejsce gdzie przechowywano i czytano zwoje tory.
Zdaniem burmistrza Chmielnika Jarosława Zatorskiego – to wyjątkowa instalacja.
Gmina podpisała także umowę z UJK w sprawie upowszechniania wiedzy na temat historii Żydów na Kielecczyźnie. Uczelnia i gmina Chmielnik chcą wspólnie przygotowywać konferencje, spotkania oraz publikacje, dotyczące społeczności żydowskiej, mieszkającej przed wojną w województwie kieleckim.