Na polanie Wykus odbędą się dziś uroczystości 25 lecia pogrzebu Jana Piwnika Ponurego oraz 70 lecia działalności zgrupowań partyzanckich Ponury- Nurt. Ale uwaga na utrudnienia uszkodzona jest droga prowadząca na Polanę!
O 15.30 zostaną wprowadzone poczty sztandarowe, oraz wciągnięta na maszt flaga państwowa. Odprawiona zostanie także msza święta w intencji żołnierzy Ponurego i innych zgrupowań partyzanckich. Po nabożeństwie, wręczone zostaną odznaczenia państwowe i awanse, a ślubowanie złożą studenci Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Spotkanie zakończy ognisko.
Jak powiedział Marek Jedynak z IPN – Wykus to szczególne miejsce. Nieopodal miejsca biwaku partyzantów „Ponurego” obozowali w czasie powstania styczniowego żołnierze Mariana Langiewicza. Pamięć o tamtym zrywie niepodległościowym była często przywoływana podczas okupacji hitlerowskiej. Z kolei pogrzeb majora Piwnika był 25 lat temu wielka patriotyczną manifestacją, w której według źródeł służby bezpieczeństwa uczestniczyło 30 tysięcy osób.
Szczątki legendarnego dowódcy spoczywają w klasztorze w Wąchocku. W niedzielę podczas drugiego dnia uroczystości na placu w Wąchocku rodzina Piwnika otrzyma pośmiertnie jego awans na stopień pułkownika.
Tymczasem droga powiatowa z Wąchocka do Siekierna, prowadząca na Polanę Wykus została uszkodzona na skutek ostatnich nawałnic i jest nieprzejezdna – informuje starosta starachowicki Andrzej Matynia. Na Wykus niemożliwe jest także dotarcie pieszo szlakiem niebieskim, gdyż teren ten jest bardzo podmokły.
Starosta radzi, aby goście dzisiejszych uroczystości na Wykusie korzystali z drogi z Bodzentyna w kierunku Siekierna. Dojazd jest możliwy także od drogi wojewódzkiej w miejscowości Rzepin przez Radkowice i wewnętrzną drogę pożarową Nadleśnictwa Suchedniów, która jest udostępniona uczestnikom uroczystości.
Jan Piwnik Ponury urodził się w 1912 roku Janowicach koło Ostrowca świętokrzyskiego. Skończył szkołę podchorążych, a w latach 1935-1939 pełnił służył w Policji Państwowej.
Potem uczestniczył w kampanii wrześniowej, walczył we Francji i Wielkiej Brytanii. Po elitarnym szkoleniu jako „cichociemny” został przerzucony do Polski, gdzie maju 1943 roku został dowódcą Zgrupowań Partyzanckich AK . Bazą wypadową stało się wzgórze Wykus w Puszczy Jodłowej w Górach Świętokrzyskich. Z inicjatywy Jana Piwnika w niemieckiej fabryce uzbrojenia w Suchedniowie została zapoczątkowana tajna produkcja kopii angielskich stenów, by doposażyć partyzantów. Jego zgrupowania z powodzeniem przeprowadziły wiele akcji dywersyjnych i ataków na obiekty niemieckie. W styczniu 1944 roku zostaje dyscyplinarnie przeniesiony do Nowogródka. Ginie w walce z Niemcami w czerwcu 1944 roku w bitwie pod Jewłaszami.