Ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Kazimierz Ryczan otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kielc. Uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się w Sali Lustrzanej Muzeum Narodowego. Laudację wygłosił prezydent Wojciech Lubawski, który przypomniał m.in. ,że – Kazimierz Ryczan urodził się Żurawicy koło Przemyśla. Sakrę biskupią przyjął z rąk kardynała Franciszka Macharskiego oraz arcybiskupa Edwarda Nowaka i biskupa Mieczysława Jaworskiego.
Ingres do Bazyliki Katedralnej odbył się 11 września 1993 roku.
Wojciech Lubawski mówił, że biskup zawsze podkreśla, że nie można budować solidarności z narodem i Ojczyzną, jeśli wcześniej nie praktykuje się solidarności w małżeństwie, rodzinie, powtarzając często „Nie ma solidarności bez miłości”. Biskup uznaje, że mówienie o narodzie, o Polsce to nie polityka, ale święty obowiązek odpowiedzialnego członka narodu. W swych działaniach, zarówno w sferze społecznej, jak i duszpasterskiej jest niekwestionowanym autorytetem i chlubą Kielc – stolicy Ziemi Świętego Krzyża – zakończył Wojciech Lubawski.
W rozmowie z Radiem Kielce prezydent zaznaczył, że biskup Kazimierz Ryczan 20 lat poświęcił temu miastu i kształtował m. in. podstawy kościoła kieleckiego.
Radny Jan Gierada w swoim wystąpieniu zaznaczył, że biskup Kazimierz Ryczan nie boi się mówić prawdy. Mówi to, co wiele osób myśli, ale boi się powiedzieć. Dlatego nie można człowieka, który mówi prawdę napiętnować artykułami prasowymi. Na zakończenie życzył ordynariuszowi zdrowia.
Biskup Kazimierz Ryczan powiedział, że Honorowe Obywatelstwo Kielc, to duże wyróżnienie od miasta, któremu służy i które pokochał. – Spotkałem tu urokliwy skrawek Ojczyzny. Chodzę po ziemi zroszonej krwią patriotów, bohaterów, obrońców niepodległości. Wczuwam się w cierpienia kościoła kieleckiego doświadczonego represjami przez komunistyczny polsko – sowiecki reżim, których symbolem pozostaje biskup męczennik Czesław Kaczmarek. Zbratałem się z naszą ziemią. Stałem się uczestnikiem jej zwycięstw przegranych. Taki stoję przed Wami po 20 latach pasterskiej posługi – podkreślił Kazimierz Ryczan.
Hierarcha podziękował też tym, którzy wspierali go przez 20 lat kierowania diecezją kielecką oraz wszystkim ekipom rządzącym w Kielcach i obecnej Radzie Miasta, dzięki której znalazł się w tak w tak zaszczytnym gronie. Obok m.in. błogosławionego Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, czy Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.
Przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemar Bartosz podkreślił, że Honorowy Obywatel, to osoba, która w sposób szczególny związana jest ze wspólnotą dla realizacji wspólnego dobra i taką osobą jest ksiądz biskup Kazimierz Ryczan.
W imieniu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał poseł Krzysztof Lipiec, który podkreślił, że Kazimierz Ryczan na co dzień daje świadectwo nauki papieża Jana Pawła II.
W uroczystej sesji Rady Miasta nie uczestniczył w ramach sprzeciwu klub radnych Platformy Obywatelskiej. Radni napisali w oświadczeniu, że jest to forma sprzeciwu, zarówno, co do formy przyznania honorowego obywatelstwa, czyli przez aklamację oraz kontrowersyjnej zdaniem radnych osoby biskupa. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Alicji Obary przewodniczącej klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, że także nie będą uczestniczyć w sesji na uroczystość przyszli Jan Gierada i Stanisław Rupniewski.
Przed wejściem do Sali Lustrzanej pojawiła się kilkuosobowa grupa osób reprezentująca Ruch Palikota z napisem na kartkach „Nikt nie spytał o zdanie kielczan”. Nie zostali wpuszczeni na sesję. Po kilkunastu minutach opuścili budynek.