Samorząd Ożarowa przygotowuje tereny pod budowę farm fotowoltaicznych, czyli takich, gdzie z promieni słonecznych wytwarzana jest energia elektryczna.
Pierwsza w gminie elektrownia słoneczna może powstać na nieczynnym już gminnym wysypisku śmieci w miejscowości Julianów. Budowa takich farm oraz instalowanie paneli fotowoltaicznych będzie finansowo wspierana z budżetu państwa.
Pierwszym krokiem do powstania takiej farmy na terenie ożarowskiej gminy, była zgoda radnych na wydzierżawienie ponad 4 hektarowej działki obejmującej teren zamkniętego już wysypiska śmieci. Marcin Majcher wyjaśnia, że gmina szukała odpowiedniego sposobu na wykorzystanie tego terenu, który z powodu swojego poprzedniego przeznaczenia do atrakcyjnych nie należy. Dlatego, budowa w tym miejscu takiej farmy wydaje się najlepszym dla gminy rozwiązaniem.
Wytwórcy tego typu energii odnawialnej już niedługo będą mogli liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Sejmowe komisje zajmują się właśnie doprecyzowaniem przepisów, dzięki którym na dofinansowanie przy instalowaniu paneli słonecznych wytwarzających energię, będą mogli liczyć nie tylko przedsiębiorcy, ale i prywatne osoby.
Jarosław Górczyński, ostrowiecki parlamentarzysta pracujący nad tymi ustawami dodaje, że na finansowe wsparcie będą mogły liczyć także indywidualne osoby, które panele fotowoltaiczne będą montowały na własne potrzeby.
Według posła Górczyńskiego zasady dopłat mają być podobne do tych, jakie obecnie obowiązują przy korzystaniu z baterii słonecznych produkujących ciepło. Pakiet trzech ustaw regulujących zasady produkcji czystej energii może zostać przyjęty przez sejm jeszcze w tym roku. A na terenie powiatu opatowskiego pierwsza farma fotowoltaiczna powstanie najprawdopodobniej na terenie gminy Iwaniska.