Cztery spółki są zainteresowane akcjami Centrum Produkcyjnego Pneumatyki „Prema”, a dwie udziałami Zakładów Górniczo-Metalowych „ZĘBIEC”. Do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły oferty wiążące na zakup akcji kieleckiej spółki oraz wstępne propozycje nabycia udziałów w firmie z Zębca koło Starachowic.
Zainteresowane zakupem akcji „Premy” są: Fundusz Inwestycyjny AMATHUS, Przedsiębiorstwo Badań i Ekspertyz Środowiska SEPO z Knurowa, firma Stalmot & Wolmet z Nidzicy oraz konsorcjum tworzone przez włoszczowską spółkę EFFECTOR i kielecką EFFECT GLASS. W przypadku „Premy” prywatyzacja może w końcu dojść do skutku, bo jak informowaliśmy, kilka dni temu przedstawiciele załogi są zadowoleni z rozmów z potencjalnymi inwestorami. Szczególnie przypadła im do gustu firma SEPO z Knurowa, która zgodziła się na zaproponowany pakiet socjalny, utrzymanie zatrudnienia oraz na respektowanie układu zbiorowego pracy. Robert Kułaga, szef zakładowej „Solidarności” w „Premie” podkreśla, że spółka ta daje nadzieję na rozwój „Premy”.
Akcjami Zakładów Górniczo-Metalowych „Zębiec” jest zainteresowany obywatel Federacji Rosyjskiej Arutiun Okrojan oraz Kopalnia Granitu Kamienna Góra z podkieleckiej miejscowości Micigózd. W poprzednim procesie prywatyzacji ministerstwo nie zdecydowało się na sprzedaż 91,43 akcji spółki „Zębiec”, mimo że parafowano umowę z potencjalnym inwestorem, którym był Arutiun Okrojan. Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa, wyjaśniała wówczas, że nabywca chciał renegocjować warunki umowy na co nie wyrażono zgody.
Resort Skarbu Państwa od kilku lat próbuje sprzedać udziały w obu spółkach. W przypadku „Premy” chodzi o wyceniony na 13 milionów złotych pakiet ponad 92 procent akcji. Wartość ponad 91 procent udziałów w spółce „Zębiec” oszacowano natomiast na 32 miliony złotych.
Robert Felczak