W Muzealnych Izbach Górnictwa Kruszcowego w Miedziance koło Chęcin otwarto stałą wystawę geologiczną. Jak mówi kustosz, Stanisław Krupa – jest to wyjątkowa ekspozycja, prezentująca skamieniałości zwierząt i roślin, występujących przed milionami lat w regionie Gór Świętokrzyskich. W gablotach umieszczono okazy, pochodzące z czasów od kambru aż po czwartorzęd. Obok są tablice edukacyjne, opisujące te dzieje.
Ekspozycję wieńczy rekonstrukcja olbrzymiego Orthocerasa – głowonoga z czasów syluru i dewonu. To zwierzę, będące dalekim kuzynem ośmiornic mogło osiągać długość nawet kilku metrów. Stanisław Krupa mówi, że współczesne głowonogi są pozbawione muszli, natomiast Orthoceras miał muszlę, która chroniła jego ciało.
Rezerwat „Góra Miedzianka”, liczący 25 ha, powstał w miejscu kopalń rudy miedzi. Ten cenny minerał wydobywano tu od czasów średniowiecza.
Wydobycia rudy zaprzestano w latach 50. ubiegłego wieku. Powstały rezerwat uchronił Miedziankę od całkowitego zniszczenia, które spotkało wiele innych miejsc, gdzie wydobywano minerały.
Muzeum Górnictwa Kruszcowego znajduje się w oryginalnym wnętrzu, które swoim wystrojem nawiązuje do starej kopalni, ukazując dzieje górnictwa i hutnictwa regionu chęcińskiego.
Dorota Juchnowska
fot. checiny.pl