Dokładnie 90 lat temu Jan Samsonowicz i Stefan Krukowski, uznali, że wapienne wyrobiska, rozciągające się od podostrowieckiej wsi Sudół aż do Ćmielowa są pozostałością po kopalniach krzemienia z czasów neolitu, czyli sprzed około 5 tysięcy lat. Tę rocznicę w sposób szczególny upamiętniono w muzeum archeologicznym w Krzemionkach – jednej z sal nadano imię odkrywcy kopalni, poza tym ukazały się pamiątkowe monety z kawałkami krzemienia, wydano też okolicznościowe kartki pocztowe.
Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia przez prof. Henryka Samsonowicza, syna odkrywcy kopalni krzemienia pasiastego, portretu ojca w największej sali konferencyjnej nowej siedziby muzeum. Profesor Samsonowicz stwierdził, że Krzemionki stały się już dobrem narodowym, które trzeba rozpropagować na całym świecie. Nie byłoby dziś unikatowej na skalę światową podziemnej ekspozycji w kopalni krzemienia, gdyby nie Jan Samsonowicz, który stwierdził, że wyrobiska są pozostałością po pracy górników z czasów neolitu.
Tomasz Bąbel, jeden z archeologów, pracujących w Krzemionkach, stwierdził, że kopalnie oraz otaczający je rezerwat, to swoista kapsuła czasu, która pozwala na przeniesienie się w czasy sprzed 5 tysięcy lat. To okrycie oznaczało, że okoliczne tereny są dowodem na istnienie wysokorozwiniętej cywilizacji, używającej między innymi obrobionego krzemienia do wyrobu przedmiotów użytkowych czy oznaczania statusu majątkowego. Dowodzą tego członkowie grup rekonstrukcyjnych, między innymi z Krakowa, którzy prezentują scenki z życia z czasów neolitu. Są pokazy lepienia garnków bez użycia koła garncarskiego, tkania czy mielenia ziarna. Jakub Maciąg twierdzi, że według ostatnich ustaleń, dzięki jedzeniu chleba, wypieczonego z mąki uzyskanej w żarnach, nasi przodkowie mieli zęby zdolne do regeneracji. Cząsteczki kamienia ścierały ich zakończenia, które z kolei zalewały się szkliwem.
Wszystkie atrakcyjne pokazy rekonstrukcyjne, poparte badaniami naukowymi zorganizowano w ramach Pierwszych Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia. Impreza odbywać się będzie jeszcze w niedzielę, początek od godziny 11 w Krzemionkach koło Ostrowca. Wstęp wolny.
Teresa Czajkowska