Problemy finansowe z prowadzeniem oświaty przez samorządy i wizja likwidacji szkół spowodowały, że wiele stowarzyszeń zdecydowało się przejąć placówki. Jak mówi Agata Moskal ze Stowarzyszenia Rozwoju Społecznego Zalezianka jej placówkę charakteryzuje indywidualne podejście do uczniów, małe klasy oraz integracja środowiska lokalnego.
W tym roku najliczniejsza klasa miała zaledwie 12 uczniów. Natomiast wszystko wskazuje na to, że w nowym roku, do klasy czwartej uczęszczać będą tylko 2 osoby. Mimo to, placówka nie planuje łączenia oddziałów.
Jak przyznaje Agata Moskal, szkoła w pierwszym roku działalności pod skrzydłami stowarzyszenia borykała się z wieloma problemami m.in. zakupem nowego oprogramowania, pomocy dydaktycznych, pieca centralnego ogrzewania, czy opału.
Prekursorem w województwie świętokrzyskim w przejmowaniu szkół od samorządów są stowarzyszenia z gminy Morawica. Obecnie działa tam 5 takich placówek. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa w Radomicach, którą od 2001 roku prowadzi Towarzystwo Ekorozwoju Radomice. Jak mówi Teresa Rozpara, dyrektor szkoły, w ciągu 11 lat w placówce powstało liceum ogólnokształcące dla dorosłych oraz oddział przedszkolny. Działa również świetlica środowiskowa, gdzie dzieci i młodzież mogą uczestniczyć m.in. w zajęciach karate, języka angielskiego, plastycznych, czy informatycznych.
W związku z niżem demograficznym, także tym roku, wiele świętokrzyskich gmin podjęło decyzję o zamknięciu szkół lub oddaniu ich w ręce stowarzyszeń.
Iwona Murawska