W Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu, po raz 13 odbywają się „Kuźnice Koneckie”. Impreza przypomina o przemysłowych tradycjach tego miejsca. Obchody rozpoczęły się II Powiatowym Festiwalem Folklorystycznym, podczas którego wystąpiły m.in. panie z zespołu Duraczów, z gminy Stąporków, a także grupy: „Smarkowianki” i „Gąsowianki”.
Podczas Kuźnic Koneckich swoje wyroby prezentowali rękodzielnicy. Obejrzeć można było m. in. kilkadziesiąt figur świątków. To także okazja do zwiedzenia Zabytkowego Zakładu Hutniczego, którego początki sięgają 1784 roku. Duże wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych uczestnikach festynu, robiło drewniane koło wodne o średnicy 5,5 metra i szerokości 4,5 metra, które napędza walcownię.
W Maleńcu, wręczono nagrody, najbardziej zasłużonym mieszkańcom powiatu koneckiego. „Marki Koneckie 2011” przyznano: brygadierowi Tadeuszowi Nowakowskiemu, Stowarzyszeniu Tradycji i Historii Oręża Polskiego „Rudy” w Komaszycach oraz Pracowni Ceramicznej, działającej w Osiedlowym Klubie „Kaesemek” w Końskich.
„Kowala Losu” odebrała emerytowana nauczycielka Krystyna Okoń. „Alchemik Konecki” trafił do Zakładu Stolarskiego Szustak, a „Gwóźdź Sezonu” do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie oraz Centrum Informacji Turystycznej.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Roxette Cover Band”. Natomiast w niedzielę, impreza rozpocznie się w południe spotkaniem zatytułowanym „Przeszłość i teraźniejszość dla przyszłości”. Będą pokazy wschodnich sztuk walki. Ponadto, obejrzeć będzie można pokaz historyczny „Wrzesień 1939 rok i potyczka oddziału mjr Hubala.
Z kolei wieczorem rozpocznie się II Ogólnopolski Festiwal Piosenki Katarzyny Gertner.
Iwona Murawska,
Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz