Dzieje Sandomierza oraz historię badań archeologicznych, prowadzonych na dziedzińcu kolegium jezuickiego prezentuje wystawa plenerowa, otwarta w Collegium Gostomianum. Jak powiedziała Hanna Kowalewska- Marszałek z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, sandomierskie Wzgórze Gostomianum jest wyjątkowe. Najstarsze ślady ludzkiej obecności w tym miejscu pochodzą z neolitu.
Do naszych czasów zachowały się jedynie fragmenty murów nieistniejącego kościoła św. Piotra, resztki cmentarzyska oraz ślady kilku osad z epoki kamienia, brązu i żelaza. O tym wszystkim można się dowiedzieć, czytając i oglądając plansze, które zainstalowano na ogrodzeniu Collegium Gostomianum, natomiast na dziedzińcu zorganizowano ekspozycję geologiczną. W wernisażu uczestniczyła m.in. Eleonora Tabaczyńska, archeolog z Polskiej Akademii Nauk, która 40 lat temu badała wzgórze. Jak powiedziała, dla niej Sandomierz, ze względu na swoje olbrzymie bogactwo śladów przeszłości, pokazujących nasze korzenie, to święta ziemia archeologiczna.
W przygotowanie wystawy plenerowej zaangażowały się: Urząd Miasta, Liceum, Muzeum Okręgowe i Diecezjalne oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
Grażyna Szlęzak Wójcik