W całym regionie odbyły się uroczystości Święta Bożego Ciała. Do przestrzegania wartości chrześcijańskich w życiu publicznym wzywali hierarchowie w homiliach.
W głównych uroczystościach Bożego Ciała w Kielcach uczestniczyło kilka tysięcy osób. Po mszy świętej w kościele św. Wojciecha wierni przeszli al. IX Wieków Kielc i ulicą Warszawską na Rynek. Tu homilię wygłosił ordynariusz Diecezji Kieleckiej, biskup Kazimierz Ryczan. Jak mówił, budujmy na Chlebie Chrystusowym, gdyż jest to chleb prawdy. Tego chleba nie może spożywać człowiek, który inaczej myśli, a inaczej mówi, człowiek o rozdwojonym sercu. Przy stole eucharystycznym nie ma różnic, nie ma biedniejszych i bogatszych, rządzących i podwładnych, podkreślał hierarcha.
Podczas homilii biskup Ryczan mówił również o demokracji. Pytał: „czy w prawdziwej demokracji może zaistnieć przypadek telewizji Trwam? Współczesny Europejczyk słowo demokracja odmienia przez wszystkie przypadki. Parlamentarzyści na ustach mają pełno demokracji, a w sercu i czynach ukryte zamiary. Stół demokracji staje się narzędziem manipulacji” – mówił biskup Ryczan.
Jak podkreślali wierni, biorący udział w procesji Bożego Ciała, słowa biskupa skłaniają do refleksji i powinny na długo pozostać w naszej pamięci. Po homilii wierni przeszli przed Bazylikę Katedralną, gdzie zakończyła się uroczysta procesja.
W Sandomierzu uroczystościom Bożego Ciała przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Rozpoczęły się one mszą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W homilii ks. Jacek Marchewka mówił o potrzebie miłości chrześcijańskiej i wartościach, dzięki którym w każdym można dostrzec drugiego człowieka, co jest szczególnie ważne we współczesnym świecie pełnym- jak stwierdził- wszechogarniającej poprawności i jedynie słusznych idei.
Po mszy rozpoczęła się procesja, która zgromadziła kilka tysięcy osób. Była m.in. reprezentacja Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w historycznych strojach, dzieci, które po raz pierwszy w tym roku przystąpiły do komunii, a także przedstawiciele Kapituły Sandomierskiej i całe rodziny wiernych. Ludzie w rozmowie z Radiem Kielce podkreślali, że uczestnictwo w procesji i mszy Bożego Ciała, to piękna tradycja, której hołdują co roku. – To okazja do modlitwy i zaznaczenia wspólnoty społeczeństwa- stwierdziła jedna z kobiet.
Procesja szła ulicą Mickiewicza, na której były trzy ołtarze, natomiast ostatni- czwarty zorganizowano przy Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. Żeromskiego. Ołtarze były bogato przystrojone, głównie brzozowymi gałązkami i kwiatami, wśród których dominowała biel. Na ołtarzach były też hasła np. „Kościół Miejscem Nadziei”, czy ”Kościół Wspólnotą Wzrastania”.
Mszą świętą w Opactwie Ojców Cystersów rozpoczęły się w Jędrzejowie główne uroczystości Bożego Ciała. Po nabożeństwie tłumy wiernych w procesji przeszły ulicami osiedla Reymonta. Wierni modlili się przy czterech ołtarzach, gdzie czytano fragmenty Ewangelii związane z Eucharystią. Ołtarze, wykonane przez jędrzejowian przyozdobione zostały obrazami z wizerunkiem Chrystusa, kwiatami i zielonymi gałązkami brzozowymi. Zdaniem parafian, zielone gałązki, które zabierają do domów mają magiczną moc i chronią domy. Jak mówili dla nich udział w procesji jest publicznym wyznaniem wiary i pobożności.
Ojciec Marek z Klasztoru Ojców Cystersów w Jędrzejowie powiedział, że dzisiejsze święto jest bardzo ważne, ponieważ to wyjcie Boga do człowieka i nasze publiczne oddanie Mu czci. W Jędrzejowie procesje z okazji Bożego Ciała odbyły się również w parafiach: Świętej Trójcy i Matki Bożej Łaskawej.
Jak powiedział rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach, ksiądz Dariusz Gącik, są trzy wymiary tej uroczystości: osobisty, wspólnotowy i misyjny. W osobistym wierni, poprzez spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa uświadamiają sobie, że eucharystia jest niezbędnym pokarmem do zbawienia. Aspekt wspólnotowy ma być zjednoczeniem z drugim człowiekiem i wzbudzeniem odpowiedzialności za innych, misyjny zaś to adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja do czterech ołtarzy.
Początek uroczystości Bożego Ciała sięga XIII wieku. Wiąże się z cudem przemienienia w krew wina, rozlanego podczas mszy przez kapłana. W Polsce uznano Boże Ciało, jako uroczystość powszechną w XV wieku.
Iwona Murawska
Marcin Przemirski,
Grażyna Szlęzak- Wójcik
Ewa Pociejowska- Gawęda