Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu otwarto stałą ekspozycję 5 odlewów z brązu, najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Są tam m. in.: Ratusz, Brama Opatowska, Dom Długosza i Zespół Klasztorny Kościoła Św. Jakuba.
Wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś” w ramach projektu pn. „Dotyk historii”, z myślą o osobach niepełnosprawnych i to one jako jedne z pierwszych oceniały ekspozycję.
Jerzy Dziarek powiedział, że jest ona bardzo potrzebna, dotykając odlewów zabytków można uzmysłowić sobie ich wygląd i dzięki temu wzbogacić swoją wiedzę. Józef Kotarski, prezes Stowarzyszenia „Dobrze, że jesteś” także uważa, że ekspozycja spełni ważną funkcję, ponieważ w Polsce przybywa osób mających problemy ze wzrokiem, jest ich obecnie około 700 tysięcy.
Dla nich ratunkiem jest zmysł dotyku, w ten sposób mogą poznać otaczający świat, mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi osoby niewidome lub słabo widzące zgłębią kulturę, zabytki i dzieje Sandomierza, dodał prezes Kotarski.
Wykonawcą wszystkich odlewów zabytków jest sandomierski artysta Andrzej Karwat, który te prace wykonał społecznie.
Każdej płaszczyźnie trzeba było nadać własny język, aby osoby niewidome dotykając odlewów mogły w należyty sposób odebrać charakter i wygląd danego obiektu. Starałem się to zrobić w taki sposób, aby całość była również atrakcyjna dla osób w pełni sprawnych, dodał artysta.
Obok każdego odlewu umieszczono informacje w alfabecie Brajla, a także opisy w języku polskim i angielskim. W ramach projektu wydany został również przewodnik dla turysty niepełnosprawnego intelektualnie, opisujący historię Sandomierza i 5 prezentowanych zabytków. Powstała też specjalna strona internetowa dotycząca projektu ”Dotyk historii”.
Grażyna Szlęzak-Wójcik