Nieznane dotychczas mury kamienne odkryto na Starym Mieście w Sandomierzu, przy okazji prac przy wymianie sieci wodno-kanalizacyjnej. Fragmenty ścian znaleziono w dwóch miejscach: na ulicy Katedralnej i Zamkowej – powiedział dr Marek Florek z Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu.
Prace ziemne przyniosły też inne odkrycia, m. in. grób sprzed około 4,5 tysięcy lat. Przy zmarłym znaleziono tarczki z bursztynu, z których jedna jest bogato zdobiona.
Jak stwierdził dr Marek Florek, tego typu zawieszki nie znaleziono jeszcze na terenach Polski, świadczy to m. in. o szerokich kontaktach handlowych ówczesnej ludności. Ozdoby należy wiązać z Bałkanami, a nawet z Azją Mniejszą.
W trakcie prac ziemnych, przy kościele św. Ducha natknięto się także na pozostałości grobów z okresu wczesnego średniowiecza, co z kolei wskazuje na większy, niż sądzono zasięg XI wiecznego cmentarza. Ciągnął się on przez obecną ulicę Opatowską i Mały Rynek, aż do Ratusza, a nawet kawałek dalej.
Ponadto na obrzeżach dawnego cmentarza katedralnego odkryto dwa groby zbiorowe, w których pochowano albo ofiary jakiejś zarazy, albo działań wojennych, jednak trudno ustalić z jakiego pochodzą okresu.
Grażyna Szlęzak-Wójcik