Kielecki Urząd Miasta prowadzi aktualizację opłat, wynikającą z użytkowania wieczystego lokali. Rzeczoznawcy wyceniają nieruchomości. Następnie do mieszkańców wysyłane są wypowiedzenia dotychczasowych opłat. Zawarta jest tam także informacja o możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.
Zwykle nowe stawki są wyższe od poprzednich. Użytkownicy lokali, przeznaczonych na cele mieszkaniowe mogą w tym przypadku skorzystać z bonifikaty w wysokości 90%, poinformował Filip Pietrzyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji w kieleckim ratuszu.
Jeśli użytkownicy nieruchomości nie są zainteresowani przekształceniem ponoszą opłaty roczne za użytkowanie wieczyste, ustalone przez miasto. Można się jednak nie zgodzić z ich wysokością. Wówczas istnieje możliwość odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Po decyzji, wydanej przez tę instytucję można zawrzeć ugodę, na mocy której miasto może nieco obniżyć stawki.
Filip Pietrzyk dodał, że bardziej skomplikowana jest sprawa przekształcenia w przypadku wspólnot mieszkaniowych, ponieważ tam zgodę musi wyrazić 51% użytkowników lokali. Jeśli nie pojawią się sprzeciwy, wówczas dokonuje się przekształcenia i każdy z nich staje się właścicielem, proporcjonalnie do udziałów posiadanych w nieruchomości. Jeżeli jednak będą sprzeciwy, wówczas proces przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności zostaje wstrzymany.
Robert Szumielewicz