W Centrum Onkologii w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną dziś wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu PONS. Celem tych badań jest odpowiedź na pytanie, dlaczego pomimo szybkiego wzrostu gospodarczego Polacy żyją krócej w porównaniu do mieszkańców Europy Zachodniej. Artur Sobolewski z Urzędu Miasta Kielce podkreśla, że jesteśmy jedynym regionem w Polsce, który dysponuje tego rodzaju danymi medycznymi.
Wyniki dotyczą ludności Kielc i powiatu kieleckiego. Na konferencji zostaną przedstawione najczęściej występujące schorzenia w badanej populacji między 45, a 64 rokiem życia i czynniki ryzyka zachorowania na poszczególne choroby.
Do końca roku powinno być przebadanych 15 tysięcy pacjentów. Do teraz przebadało się 10 tysięcy osób, a prezentowana analiza została opracowana na podstawie wyników zebranych od 4 tysięcy pacjentów.
W ramach programu PONS pacjenci poddawani są badaniu krwi, EKG, spirometrii, pomiarowi ciśnienia oraz sprawdzany jest poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Od każdego uczestnika badania pobierana jest także próbka krwi oraz moczu. Materiał ten jest deponowany w bio-banku mieszczącym się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Obecnie na badania można udać się do 7 przychodni na terenie powiatu kieleckiego. W przyszłym roku rozpocznie się II edycja badań PONS i docelowo ma być przebadanych 100 tysięcy pacjentów.
Paweł Kocańda