Związki zawodowe, działające w polskich zakładach zbrojeniowych rozpoczynają od najbliższego poniedziałku pogotowie strajkowe. To efekt braku reakcji ze strony rządu na postulaty, dotyczące sytuacji w zbrojeniówce – poinformował Radio Kielce przewodniczący sekcji krajowej „Solidarności” przemysłu zbrojeniowego, Stanisław Głowacki.
Wyjaśnił, że związkowcy obawiają się konsekwencji wchodzącej w życie w sierpniu dyrektywy unijnej, która uruchamia wolny rynek w zamówieniach sprzętu wojskowego, a więc dopuszcza udział zagranicznych koncernów w przetargach na dostawy dla polskiej armii.
Jak stwierdził Stanisław Głowacki – w tym wyścigu Polska z całą pewnością przegra juz na samym początku dlatego, że jesteśmy dopiero na etapie budowy narodowego koncernu. Ponadto – pewnym gwarantem ochrony dla polskiego przemysłu zbrojeniowego miały być zamówienia wieloletnie, tymczasem rząd ich nie wdraża. Poważnym problemem jest też utrzymywanie tak zwanych nieczynnych mocy produkcyjnych, na co wydaje się rocznie około 150 milionów złotych – zaznacza Stanisław Głowacki. Dodaje, że budżet państwa gwarantował te środki, jednak dotychczas firmy nie otrzymały ani złotówki.
Przewodniczący „Solidarności” ubolewa także nad brakiem promocji polskiego przemysłu i rynku za granicą. Winą za ten fakt obarcza rząd, który nie czyni nic, by tę sytuację zmienić.
Związkowcy domagają się również uruchomienia środków na badania i rozwój, czyli pewnego potencjału intelektualnego w polskich firmach, który w przyszłości pozwoli na produkcję nowych wyrobów dla armii. Realizacja tych postulatów jest konieczna – podkreśla szef „Solidarności” w zbrojeniówce.
Stanisław Głowacki przypomniał, że w rozmowach z rządem strona związkowa zgodziła się na część warunków restrukturyzacji i konsolidacji. Pracownicy ponieśli też ofiary, bo w zbrojeniówce były zwolnienia.
Pogotowie strajkowe, które rozpocznie się w poniedziałek będzie trwało 10 dni. Polegać będzie na oflagowaniu zakładów, prowadzeniu akcji informacyjnej na temat protestu wśród pracowników oraz w mediach.
Ewa Golińska
ewa.golinska@radio.kielce.pl