W najbliższą środę, 13 kwietnia, ulicami Kielc po raz siódmy przejdzie Marsz Katyński. Pochód upamiętniający niemal 22 tys. zamordowanych przez Sowietów polskich oficerów rozpocznie się o godz. 12.00 przez kieleckim Grand Hotelem.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zaznacza, że przez ostatnie dwa lata marsz z uwagi na pandemię koronawirusa nie był organizowany.
– Po raz kolejny pragniemy uczcić pamięć o tragicznie zmarłych Polakach, przypominając o nich w tym dniu. Ludzie ci zginęli tylko dlatego, że byli Polakami oraz należeli do elity naszego narodu. Zbieramy się o 11.30 na ul. Sienkiewicza, w pobliżu Grand Hotelu. Następnie w ciszy przemaszerujemy na Rynek. Tam rozpocznie się oficjalna część uroczystości. Dalsza część obchodów będzie polegać na przejściu w ciszy i skupieniu ul. Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Mariana Sołtysiaka „Barabasza” i Gagarina pod Monument SEN znajdujący się u zbiegu ul. Krakowskiej oraz Gagarina. Tam symbolicznie zostaną złożone wieńce, a także zapalone znicze. Całość zakończy odczytanie listu katyńskiego – mówi.
W marszu wezmą udział m.in. żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, przedstawiciele innych służb mundurowych, a także uczniowie z kieleckich szkół.
– To, co dzieje się współcześnie na Ukrainie można w zasadzie określić mianem ech Zbrodni Katyńskiej – dodaje Dorota Koczwańska-Kalita.
– Wiosną 1940 roku ginęli zabijani w ten sposób. Stosowano wtedy identyczne metody. Mamy do czynienia z praktycznie taką samą skalą kłamstw i fałszerstw, a także obojętnością wolnego świata na zbrodnię, której się dopuszczono. Jeśli przyjrzymy się temu jako historii i uświadomimy sobie, jak wyglądał proces powstawania kłamstwa katyńskiego, to w zasadzie współcześnie na Ukrainie mamy praktycznie kalkę tych zdarzeń. Dlatego, jeżeli nie będziemy przypominać o zbrodni katyńskiej, a zarazem nie uzmysłowimy światu zachodniemu skali tamtej zbrodni, to pewne określone mechanizmy, według których funkcjonował Związek Radziecki, a które są obecne w dzisiejszej Rosji, nadal będą obowiązywać. A historia w dalszym ciągu będzie się powtarzać. Przez co przeszłość nie będzie dla nas żadną przestrogą – podkreśla.
Wydarzenia towarzyszące VII Kieleckiemu Marszowi Katyńskiemu:
13 kwietnia 2022 roku, godz. 9.00 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu Partyzanckim oraz przed Pomnikiem Sybiraków na cmentarzu Starym.
22 kwietnia 2022 roku, godz. 12.00 – Uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża.
27 kwietnia 2022 roku, godz. 17.00 – Wykład Marka Jończyka „Może uciekli do Mandżurii…” Analiza zbrodni i sowieckiego kłamstwa, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” ul. Warszawska 5.
Kwiecień 2022 roku – wystawa „Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR. Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” ul. Warszawska 5.