Ponad 40 wystawców, m.in. gospodarstwa ekologiczne, koła gospodyń wiejskich, producenci żywności, rękodzielnicy oraz winnice, biorą udział w dwudniowym Kiermaszu Wielkanocnym odbywającym się w Busku-Zdroju.
Na placu wokół tężni solankowej można zaopatrzyć się w artykuły niezbędne na wielkanocnym stole. To m.in. świąteczne wypieki, swojskie wędliny, nabiał, a także stroiki, zajączki wielkanocne, pisanki, kolorowe palmy, czy koszyczki na święconkę, informuje Małgorzata Donoch z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty ozdób wielkanocnych oraz prelekcje.
– Zapraszamy m.in. na warsztaty kłucia jaj pod hasłem „Tańcząca igiełka”. Jutro z kolei na prelekcję „Ponidziańskie obyczaje wielkanocne”, którą poprowadzi Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej – dodaje.
Ciekawe warsztaty wyplatania ozdób wielkanocnych prowadzi Grzegorz Szymański z zagrody edukacyjnej „Ostoja Dworska”.
– Króliki, kury czy jajeczka wyplecione z pachnącego siana. Potrzeba tu trochę wyobraźni, zdolności manualnych, a przede wszystkim chęci – mówi.
W gronie wystawców znalazły się m.in. Koła Gospodyń Wiejskich z Owczar oraz Skotnik Małych, które kuszą tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi.
– Mamy m.in. baranki wielkanocne, nowość, czyli zajączki z ciasta drożdżowego z białą kiełbaską, chrzan swojski z żółtkiem, smalec, pierogi oraz ciasta, m.in. mazurki – wymienia Bożena Czerwiec z Owczar.
– Ponadto wiele gatunków chleba oraz rolady z ciasta biszkoptowego, z makiem i jabłkami – mówi z kolei Dorota Balak ze Skotnik Małych.
Dużym zainteresowaniem cieszą ozdoby ze sznurka, mówi Julia Stępień ze szkoły podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju. Dodaje, że to jedna z wielu ozdób wykonanych przez uczniów placówki. Podkreśla, że cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla mieszkańców z Ukrainy przebywających w mieście.
– Wszystkie zostały wykonanie własnoręcznie, ale z pomocą rodziców i nauczycieli. Jajeczka owinięte sznurkiem są najbardziej poszukiwaną ozdobą podczas dzisiejszego kiermaszu – wyjaśnia.
Dziś kiermasz potrwa do godziny 17.00. Natomiast w niedzielę, od godziny 10.00 do 17.00. Zakończy go koncert „Pieśni Wielkopostnych”, w wykonaniu Zespołu Bolechowiczanie, który jest laureatem wielu nagród w konkursach i przeglądach o tematyce ludowej oraz sakralnej.