W sobotę (9 kwietnia) wystawców można będzie spotkać koło drewnianego kościoła na Białogonie, a w niedzielę, 10 kwietnia, tradycyjnie, przy Dworku Laszczyków. W tym roku, po raz pierwszy w historii, Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na dwudniowy kiermasz świąteczny.
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, w tym roku impreza będzie organizowana z rozmachem.
– Podjęliśmy współpracę z parafią Przemienienia Pańskiego na Białogonie w Kielcach i tam, 9 kwietnia, już pojawią się pierwsze stargany już zwiastujące ten świąteczny kiermasz, którego finał będzie 10 kwietnia, na dziedzińcu Dworku Laszczyków – zapowiada.
W niedzielę kilkudziesięciu wystawców będzie prezentować swoje unikatowe produkty. Zaproszenie przyjęli członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne, którzy będą sprzedawać miody, owoce, potrawy czy wędliny, będą też Koła Gospodyń Wiejskich oraz Elżbieta Osman, która słynie z potraw z gęsiny. Z kolei za sprawą twórczyń z całego świętokrzyskiego, pojawi się rękodzieło, ozdoby świąteczne.
Beata Ryń zapowiada, że warto także zajrzeć do Dworku Laszczyków, gdzie będzie można spotkać trzy twórczynie ludowe.
– Panie Jadwigę Brzozę, Jadwigę Betkę i Stanisławę Golenię. Będą miały przepiękne palmy wielkanocne. Panie będą chciały państwa nauczyć wykonywania tych bibułowych kwiatów, bo Muzeum Wsi Kieleckiej zachęca do tego, by palmy nawiązywały do naszej pięknej, regionalnej tradycji – podkreśla.
Kiermaszowi w Dworku Laszczyków będą także towarzyszyły pieśni pasyjne w wykonaniu wokalisty młodego pokolenia Wojtka Misiowca. Wystąpią także Sukowianki znad Lubrzanki, Bolechowiczanie i Domaszowianie.
Beata Ryń zaznacza, że przy okazji kiermaszu będzie można posłuchać świętokrzyskiej gwary.
– Zaprosiliśmy też gawędziarkę, znakomitą Ewę Siudajewską, która gwarą świętokrzyską opowie, w jaki sposób dawniej wykonywano palmy, i opowie też o symbolice palmy, o tym, co się powinno w niej znaleźć – zapowiada.
Niedzielny jarmark potrwa od godz. 11 do 15. W czasie imprezy bezpłatnie będzie dostępna wystawa w Dworku Laszczyków „Obraz codzienności, codzienność w obrazie. Fragmenty z życia na wsi w sztuce ludowej”, autorstwa Łukasza Wołczyka.