Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach wzbogaciło się o kolejne pamiątki, tym razem związane z Barbarą Wachowicz. Kolekcję przekazała Kazimiera Zapałowa – honorowy kustosz dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, wraz z mężem, Andrzejem.
Na zbiór składają się między innymi: korespondencja z Barbarą Wachowicz z lat 1972-2018, książki z osobistymi dedykacjami, unikatowe zdjęcia z wizyt pisarki w regionie świętokrzyskim, wycinki prasowe, zaproszenia na gawędy i spektakle.
Kazimiera Zapałowa mówi, że z Barbarą Wachowicz znały się pół wieku.
– Zjawiła się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie wtedy pracowałam. Ona młodziutka, ja młodziutka. Poznałyśmy się wtedy. Powiedziała, że chce pisać książkę o Stefanie Żeromskim. Oczywiście na początku mówiłyśmy do siebie „pani”, ale wkrótce przeszłyśmy na „ty”, zaprzyjaźniłyśmy się. To były lata kontaktów korespondencyjnych, ale i osobistych. W 2018 roku, z chwilą śmierci Barbary, został zamknięty pewien zbiór stanowiący całość, zbiór listów kartek, różnych pozdrowień, przekazywanych drogą pocztową – zaznacza.
Zapałowie zachowali całą korespondencję. Tak samo jak książki autorstwa Barbary Wachowicz, która wręczając je, zawsze opatrywała bogatym, „barokowym” wpisem. Zdarzało się, że przywoziła do przyjaciół w Kielcach książki innych twórców, ale tu też zamieszczała swoją dedykację.
Kazimiera Zapałowa mówi, że obawiała się o losy ich zbiorów, chciała im znaleźć właściwe miejsce.
– Zawsze myślę, że szkoda, aby w jakimś momencie znalazło się to w niezrozumieniu i zostało wyrzucone do altanki śmietnikowej. Zastanawiam się nad każdą pamiątką z mojego życia, mojego „żeromskiego życia” – wyjaśnia.
Kazimiera Zapałowa podjęła decyzję o przekazaniu pamiątek po Barbarze Wachowicz do „Szklanego Domu” niedawno.
– Kiedy zorientowaliśmy się, że pan dyrektor Wojciech Purtak, zgodnie z jej życzeniem, przyjął „trofea” po Barbarze Wachowicz, czyli medale, statuetki, plakiety, które ona dostawała w związku z honorami, jakich doświadczała w różnych miastach naszego kraju, to ja zaproponowałam, że uporządkujemy nasze pamiątki po Barbarze Wachowicz i przywieźliśmy je tutaj – tłumaczy.
Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu” mówi, że ma plany związane z darami.
– Nie ukrywam, że naszą ambicją jest stworzenie takiej przestrzeni pamięci, którą będzie można oglądać już jesienią, w Ciekotach. Na pewno te dary zostaną wykorzystane w multimedialnej wystawie, która powstanie w „Szklanym Domu” – zapowiada.
Zbiór zostanie opracowany i posłuży również jako baza do rozdziału o przyjaźni Kazimiery Zapałowej i Barbary Wachowicz w książce „Zakochana w Polsce”. Nad tą publikacją pracują Danuta Hanna Jakubowska, agentka i przyjaciółka pisarki oraz dyrektor Wojciech Purtak.
Barbara Wachowicz (1937-2018) – autorka reportaży, opowieści i gawęd o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach, m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Tadeusza Kościuszki, a także o postaciach polskiego harcerstwa. Autorka scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, wystaw oraz widowisk scenicznych (np. „Wigilie polskie”). Była mocno związana z Żeromszczyzną.