Granty naukowe, wpływ uczelni na zrównoważony rozwój kraju, a także możliwość przyjmowania studentów i pracowników naukowych z Ukrainy to tematy, o których dyskutowano podczas Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich odbywającej się w podkieleckiej Cedzynie.
Profesor Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że polskie uczelnie wyższe są gotowe na przyjęcie chętnych studentów z Ukrainy.
– Do dyskusji jest oczywiście to, czy w środku semestru można to zrobić, czy lepiej zacząć od nowego semestru, a wcześniej zorganizować kurs przygotowawczy. Mogliby też uczestniczyć w nauce online. Każdy z naszych uniwersytetów jest w stanie zaproponować od kilkunastu do kilkudziesięciu rodzajów kursów na studiach różnych kierunków – tłumaczy profesor Alojzy Nowak.
Studenci z Ukrainy mogliby uczyć się w Polsce na zasadzie klasycznej, jako nowi żacy danej uczelni lub tymczasowo na zasadzie studentów goszczących. Przyjmowanie pracowników ukraińskich uniwersytetów, którzy uciekli przed rosyjską agresją też jest możliwe.
Profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówi, że zatrudnianie takich osób powinno być konsultowane z ukraińskimi uczelniami. – Nie chcemy być oskarżani o tak zwany drenaż mózgów. Chcemy jednak pomóc tym ludziom i zapewnić im pracę – twierdzi rektor kieleckiej uczelni.
Obecnie w Polsce szkoły wyższe zatrudniły w sumie około 200 pracowników naukowych z Ukrainy. To niewielka liczba, spodziewano się większej grupy chętnych.
Profesor Stanisław Głuszek informuje, że tematów, o których rozmawiają rektorzy jest więcej.
– Szereg innych spraw, które wiążą się z tym co jest statutową powinnością wszystkich uczelni, a więc badania naukowe, kształcenie, wymiana międzynarodowa, rozwój gospodarczy kraju. Ten ostatni zależy też od tego, jak skutecznie działają uczelnie – wyjaśnia rektor UJK.
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich zakończy się w sobotę.