Najpiękniejsze arie operowe w wykonaniu studentów Wydziału Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zabrzmią w piątek, 8 kwietnia, w Filharmonii Świętokrzyskiej, a w niedzielę zostanie tu rozwiązana prawdziwa zagadka kryminalna.
Jacek Rogala, dyrektor instytucji wyjaśnia, że piątkowy koncert jest wynikiem współpracy kieleckiej sceny z Ryszardem Cieślą.
– Śpiewak, u nas bardziej znany jest jako reżyser operowych przedstawień, które realizujemy we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ale Ryszard Cieśla, który okrasi koncert słowem, jest również prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, dyrektorem artystycznym towarzystwa patriotycznego Filharmonia im. Romualda Traugutta, związany jest z Teatrem Wielkim w Warszawie. Jest dziekanem wydziału wokalnego warszawskiej uczelni – mówi.
Operowe przeboje
Tym razem Ryszard Cieśla przywiózł do Kielc aż pięcioro młodych śpiewaków, studentów, co warte podkreślenia, wszyscy oni pochodzą z Chin, a studiują w Warszawie.
Jacek Rogala podkreśla, że Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi doświadczony dyrygent, Janusz Przybylski.
– Był szefem w Warszawskiej Operze Kameralnej, wiceszefem w Teatrze Wielkim w Warszawie, szefem w Operze Bałtyckiej, a w międzyczasie prowadził Filharmonię Bałtycką i Filharmonię Olsztyńską. Duże doświadczenie, będące wsparciem dla tych młodych solistów – zauważa.
Program wieczoru jest złożony z samych przebojów. Składają się na niego: Preludium z opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, „Dies Bildnis ist bezaubernd schön” – aria Tamina z I aktu opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta, recytatyw i aria Hanny „Do grobu żyć…” z IV aktu opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, recytatyw i aria Valentina „O sainte medaille… Avant de quitter” z II aktu opery „Faust” Charlesa Gounod’a, recytatyw i „Duet kwiatów” z I aktu opery „Lakmé” Léo Delibes’a, Intermezzo z opery „Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagni’ego, „Una voce poco fa” – aria Rozyny z I aktu opery „Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego, „Uśnijcie krwawe sny Króla Rogera” – pieśń Roksany z II aktu opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego, „Barkarola” – duet z II aktu opery?„Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha, „In un coupe… O Mimi…” – duet Rodolfa i Marcello z IV aktu opery „Cyganeria” Giacomo Pucciniego.
Kryminalna zagadka w niedzielę
W ten weekend Filharmonia Świętokrzyska zaprasza także w niedzielę, 10 kwietnia. O godz. 11 rozpocznie się koncert familijny pod tytułem „Muzyczne śledztwo”. Dyrektor Jacek Rogala zapewnia, że spotkanie będzie miało atrakcyjną formę.
– To będzie Hitchcock na początek. Podczas próby big bandu zepsuły się instrumenty. Nie wiadomo, co się wydarzyło, więc zaczynamy prowadzić muzyczne śledztwo. Na pomoc zostanie wezwany profesor Kamerton i razem z dziećmi spróbujemy rozwiązać zagadkę – opisuje.
Wystąpi Big Band Włoszczowa, założony przez Michała Dudkiewicza. W skład zespołu wchodzi 23 muzyków, w wieku 14-45 lat. Zaśpiewa Patrycja Piątek – nauczyciel śpiewu włoszczowskiego Domu Kultury, natomiast całość poprowadzi Agnieszka Nowal-Zagóra – na co dzień flecistka orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej.