Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” wzbogacił się o instalację gazów medycznych.
Jak informuje Stanisław Grzesiak, wiceprezes Uzdrowiska, przy 120 łóżkach do leczenia pacjentów covidowych, zostały zamontowane gniazda m.in. do tlenu. Dzięki instalacji stworzono również 12 miejsc na sali intensywnej terapii.
– Dziękuje wykonawcy, firmie Anna BUD Sp. z o.o., która sprawnie i szybko, bo w terminie niewielu bo ponad 40 dni instalację zamontowała i oddała do użytku – dodał.
Inwestycja została zrealizowana ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jak informuje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, z powodu COVID-19 zmarło ponad 4 tys. mieszkańców regionu.
Jak dodaje wybór szpitala „Krystyna” do wykonania w nim linii tlenowej nie był przypadkowy. To obiekt, który dysponuje największą liczbą łóżek w przypadku zakażeń SARS-CoV-2. Zaznacza, że to ważna inwestycja, pacjenci z COVID-19 nieprzerwanie wymagają dostawy tlenu, a to trwała instalacja, wymaga jedynie corocznych przeglądów.
– Być może nigdy już nie zostanie użyta do leczenia pacjentów covidowych, bo może się okazać, że covid przejdzie jako zachorowanie sezonowe. Nie mniej jednak ta instalacja tu jest i daje nam bezpieczeństwo, że w razie czego możemy tutaj stworzyć zalążek czegoś większego, systemu leczenia pacjentów covidowych, a może i innego wirusa, innego schorzenia jeszcze w tej chwili nie nazwanego – dodał.
Wojewoda liczy, że zarząd uzdrowiska w oparciu o nowa instalację zwróci się do NFZ o możliwość sfinansowania leczenia pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w oparciu o podwyższone stężenie tlenu.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że inwestycja w pewien sposób dokapitalizowała spółkę.
– Dobrze, że wychodzimy z sytuacji pandemicznej, choć okazuje się na zachodzie Europy są nawroty zachorowań. Instalacja z pewnością wzbogaci część sanatoryjną – zaznaczył.
Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł. Inwestycja realizowana była w formie zaprojektuj i wybuduj.
Oprócz tego powstały fundamenty pod zbiornik z tlenem wraz z ogrodzeniem, fundamenty pod parownicę oraz wiata wraz z rampą butlową. Dokonano adaptacji pomieszczenia przeznaczonego pod sprężarkownię wraz z dostawą sprężarek dla potrzeb instalacji sprężonego powietrza.