Przed nami Niedziela Palmowa, dzień w którym w Kościele katolickim świeci się palmy. Można taką palmę kupić gotową, ale lepiej wykonać ją samemu.
Historia palmy wielkanocnej sięga już IV wieku. Ta wieloletnia tradycja przetrwała do dziś i w każdą Niedzielę Palmową do kościołów zmierzają tłumy wiernych z różnokolorowymi palmami wielkanocnymi. W Polsce zaczęto je święcić w XI wieku.
Jak mówi Wioletta Domagała, instruktor ze świetlic w Ciekotach i Wiśniówce, to ważny element związany ze Świętami Wielkiej Nocy.
– Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i cierpienia Pana Jezusa. Są w niej elementy wiosenne, między innymi gałązki bukszpanu. Obecnie palma jest postrzegana jako element dekoracyjny, ale kiedyś wierzono, że uderzenie dziecka taką poświęconą palmą da mu dobre zdrowie. Też wierzono, że w momencie, kiedy jest się chorym, boli gardło, można zjeść baziowego „kotka” z palmy i to nas uleczy – podkreśla.
Koła gospodyń wiejskich do wykonania swoich okazałych i zachwycających palm wielkanocnych przygotowują się dużo wcześniej. Jeszcze w poprzednim roku gromadzą zboża i inne rośliny, które wykorzystują w palmie. Zawczasu robią też bibułkowe ozdoby. Choć my mamy mniej czasu, każdy z nas może w niedzielę iść do kościoła z własnoręcznie przez siebie zrobioną palmą.
Wioletta Domagała przekonuje, że jest to bardzo proste.
– Zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Najprostsza metoda, to wziąć kilka wierzbowych gałązek, trochę bukszpanu i zrobić samodzielnie jakiś kwiatuszek z bibuły czy jakieś żywe kwiaty, które mamy teraz dostępne – żonkile, tulipany. Wówczas ta palma ma formę bukieciku. Jeśli chcemy zrobić palmę warstwową, bardziej zaawansowaną, trzeba na to poświecić już trochę więcej czasu, przygotować też więcej zielonych gałązek, no i zrobić na przykład z bibuły kwiaty – radzi.
Warto inspiracji poszukać w internecie. Można też wziąć udział w warsztatach wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Takie odbędą się w sobotę, 9 kwietnia, w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach, o godzinie 11.00 i 13.00. Szczegóły znajdą państwo na internetowej stronie tej instytucji.