Pięć sołectw z gminy Ożarów może wejść w Sandomierskiego Parku Krajobrazowego. Wkrótce rozpoczną się spotkania informacyjne z mieszkańcami, podczas których dowiedzą się jakie będą efekty takiego kroku. Według pierwszych założeń, park miałby obejmować tereny nadwiślańskie: Maruszów, Nowe, Biedrzychów, Dębno i Lasocin.
Mariola Bańcer, radna reprezentująca mieszkańców tych terenów mówi, że konsultacje są niezbędne, aby rozwiać wątpliwości. Obawia się, że wprowadzone zakazy uniemożliwią działania związane z budową czy remontem wałów na Wiśle, które są w fatalnym stanie, przez co mieszkańcy obawiają się powodzi. Mariola Bańcer mówi, że jeśli powstanie parku nie spowoduje blokady tych prac, wówczas będzie na tak. Oczekuje również, że przy okazji znajdą się pieniądze na odnowienie podziurawionego wału. Jeśli natomiast park uniemożliwi wjazd ciężkich sprzętów czy ciężkich prac, wówczas wpłynie to niekorzystnie na życie i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Radni mogli zapoznać się z ideą parku, podczas pierwszej rozmowy z przedstawicielami Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Dyrektor instytucji Tomasz Hałatkiewicz mówi, że do końca tego roku przeprowadzone zostaną konsultacje z mieszkańcami, którzy mogliby wskazać ciekawe miejsca lub obiekty. Jak podkreśla, całemu zespołowi zależy na tym, aby projekt parku powstał wspólnie z lokalną społecznością.
Proponowany kształt parku krajobrazowego w gminie Ożarów pokrywa się z istniejącym obszarem Natura 2000, zwiększony jest jedynie o fragment miejscowości Lasocin, Maruszów i Janów. Burmistrz Ożarowa Marcin Majcher mówi, że należy zadbać o przyrodę, bo nadwiślański teren obfituje w ciekawe i piękne miejsca. Uważa też, że mieszkańcy zaaprobują ten pomysł, bo dla nich nie będzie się to wiązało z dodatkowymi utrudnieniami. Wskazane przez parki okolice są typowo rolnicze, nie ma tam żadnego przemysłu i nie będzie, w związku z tym nie przeszkód, aby tam taki park powstał.
Pod koniec roku przestawiony zostanie ostateczny projekt parku krajobrazowego, który będzie potem zatwierdzany m.in. poprzez stosowne uchwały rad gmin. W połowie 2023 roku sejmik województwa będzie debatował nad zaprezentowanymi rozwiązaniami.
Jak informowało Radio Kielce, utworzenie parku to projekt zarządu województwa świętokrzyskiego.