– Wciąż mamy jeszcze kilka kwestii do omówienia z Komisją Europejską – ocenia marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, po dyskusji dotyczącej nowej perspektywy finansowej Wspólnoty. Debata z przedstawicielami Komisji Europejskiej odbyła się w ramach trwającego w Kielcach Konwentu Marszałków Województw RP.
Marszałek ocenia, że w sferze negocjacji z Komisją pozostaje kwestia wsparcia dla przedsiębiorców. Komisja oczekuje, że większość pieniędzy w nowej perspektywie finansowej będzie udzielana w formie pożyczek, a nie jak dotychczas, jako bezzwrotne dotacje.
Andrzej Bętkowski zaznacza, że polskie samorządy, które ponoszą znaczące koszty związane z zapewnieniem opieki uchodźcom z Ukrainy, oczekują od Unii zabezpieczenia finansowego tych działań. Jak dodaje dotychczasowe zapewnienia Komisji o tym, że na ten cel samorządy będą mogły przeznaczyć środki z przejściowego programu REACT-EU są niewystarczające.
– Wszyscy marszałkowie podczas konwentu wyrażali opinię, że fundusze z programu REACT-EU, muszą zostać skonsumowane na istotne dla samorządów projekty, m.in. inwestycje w termomodernizację. Liczymy, że Komisja zaadresuje do nas nowy pakiet środków. A także pozwoli przesunąć część pieniędzy pochodzących z obecnej perspektywy na działania związane z uchodźcami – wyjaśnia.
Andrzej Bętkowski pozytywnie przyjmuje deklaracje o tym, że niebawem w Brukseli powinno pojawić się zielone światło dla odblokowania fundusze dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.
W dyskusji z marszałkami województw nad ostatecznym kształtem tzw. umowy partnerstwa wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Jak stwierdziła Emma Toledano Laredo, dyrektor dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, negocjacje na temat ostatecznego kształtu programu regionalnego dla Polski są bardzo zaawansowane.
– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem gościnności i natychmiastowej odpowiedzi ze strony Polaków na wyzwanie jakim było przyjęcie do siebie ogromnej liczby uchodźców z Ukrainy. To coś czego nie widzieliśmy wcześniej. Ważne jest nie tylko zabezpieczenie ochrony uchodźców, ale także wsparcie dla lokalnych organizacji, stowarzyszeń i miast, które świadczą im pomoc.
Przełoży się to także na pomoc dla waszych gospodarek. Europejska polityka spójności ma obecnie szansę udowodnić, że możemy być bardzo elastyczni i szybko oraz skutecznie reagować na zmieniającą się rzeczywistość, na gwałtowne przemiany społeczne, kryzys humanitarny, procesy migracyjne, gwałtownie występujące potrzeby wzmożonej opieki zdrowotnej- ocenia.
Emma Toledano Laredo zwróciła uwagę także na inne niezmiernie istotne kwestie, m.in. na kryzys energetyczny i kwestię zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ropy oraz gazu ziemnego dla odbiorców europejskich, sytuację klimatyczną w Europie, groźbę suszy, kryzys żywnościowy, ale też na plany rozwoju transportu, rozwój obszarów miejskich, inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia i edukacji.
W ramach kontraktu programowego na lata 2021 -2027 województwo świętokrzyskie ma zagwarantowane 1,403 mld euro.