Świętokrzyskie Centrum Onkologii o dwa miesiące przedłużyło pilotażowy program badań w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego.
Jak wyjaśnia dr Leszek Smorąg, ginekolog – onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, badanie DNA wirusa HPV jest innowacyjną metodą przesiewowego testowania w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Ekspert wyjaśnia, że jak dotychczas z badań profilaktycznych skorzystało 850 kobiet.
– W 45 przypadkach otrzymaliśmy wynik pozytywny. Te pacjentki zostały skierowane do dalszych etapów badań diagnostycznych. U części z nich wykryto zmiany przednowotworowe na szyjce macicy. Można powiedzieć, że w tym przypadku profilaktyka onkologiczna realnie przyczyniła się do uratowania życia pacjentek – dodaje.
Doktor przypomina, że wirus HPV odpowiadający za powstawanie raka szyjki macicy bardzo długo nie daje żadnych objawów, dlatego profilaktyka jest niezwykle istotna.
Bezpłatne badanie DNA wirusa HPV jest adresowane do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały cytologii – informuje Leszek Smorąg.
Celem pilotażu badań HPV-DNA w Polsce jest porównanie skuteczności testu molekularnego w kierunku wirusa HPV o wysokim ryzyku onkogennym oraz badania cytologicznego, stosowanego dotychczas w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Zarówno badanie HPV-DNA jak i cytologia mają za zadanie wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy.