Firmy i uczelnie z regionu wejdą w skład Klastera Metrologicznego, który rozpocznie działanie w naszym kraju. Dziś na Targach Kielce odbywa się Kongres Metrologiczny, jednym z punktów programu było podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia klastra. Inicjatorem jest profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.
Jak mówi, ma to być płaszczyzna współpracy pomiędzy instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami. Klaster ułatwi też zdobywanie pieniędzy na projekty ważne dla rozwoju gospodarki i nauki naszego kraju. Będzie też uzupełnieniem dla Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM, który powstaje w Kielcach.
– Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM właśnie tym celom ma być dedykowany – prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej w zakresie metrologii. Obejmie bardzo wiele branż, od życia codziennego po technologie kosmiczne – tłumaczy profesor Jacek Semaniak.
Prezes GUM dodaje, że klaster ułatwi firmom i uczelniom ubieganie się o pieniądze ze źródeł leżących poza Polską, na przykład środków unijnych.
W skład klastra weszły dwie największe kieleckie szkoły wyższe. Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że jego uczelnia będzie pełnić bardzo ważną rolę w klastrze. Jako konsorcjant GUM, Politechnika jest odpowiedzialna za kontakty z przedsiębiorcami. Poza tym chce kształcić kadrę metrologiczną.
Również profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego uważa, że powołanie Klastra Metrologicznego pomoże w rozwoju nauki. – Każda dziedzina nauki wymaga dokładnych pomiarów, czyli właśnie metrologii – mówi rektor UJK.
Cezary Tkaczyk, prezes Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, która także weszła w skład klastra, mówi, że dla niego liczy się aspekt praktyczny porozumienia. To między innymi zachęcenie inwestorów do zainteresowania się regionem świętokrzyskim.
– Uważam, że nasze województwo stanie się bardziej atrakcyjne dla wielu firm. Wielu przedsiębiorców będzie szukało tu kontaktu i partnerów biznesowych – przewiduje Cezary Tkaczyk.
– Znaczenia powołania Klastra Metrologicznego dla rozwoju regionu i kraju nie sposób przecenić – twierdzi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. – Być może dziś jeszcze nie doceniamy jak ogromne znaczenie ma takie współdziałanie i budowanie polskiego systemu metrologii, który pozwoli na dynamiczny rozwój wielu dziedzin przemysłu, ale też pojedynczych firm – uważa parlamentarzysta.
Klaster Metrologiczny będzie tworzyć ponad 30 firm, uczelni oraz organizacji, w tym Polska Grupa Zbrojeniowa S.A, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska oraz MESKO S.A. i Targi Kielce. W przyszłości jest możliwość jego powiększenia.