W 2023 roku rozpocznie się wymiana liczników energii na inteligentne. Koszt przedsięwzięcia to 9 mld zł. Będzie rozłożony na osiem lat tak, by nie obciążać budżetów odbiorców energii elektrycznej – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
– Umiejętne zarządzanie siecią energetyczną jest obecnie niezwykle ważne. Będziemy mieli do czynienia z nadwyżkami energii. Chodzi o to, by tak nimi zarządzać, by móc je magazynować i przeznaczać do innych celów. Stawką jest bezpieczeństwo i niezależność systemu energetycznego państwa – stwierdził Dziadzio.
Zapewnił on, że na wprowadzeniu inteligentnych liczników skorzystają także odbiorcy prądu.
– Będą mogli śledzić zużycie prądu w czasie rzeczywistym, będą też rozliczani z bieżącego zużycia energii elektrycznej, będzie też automatycznie naliczana bonifikata w przypadku niewłaściwego rozliczenia, możliwe będzie korzystanie z przedpłatowej formy rozliczeń, pomiar zużycia nastąpi bez udziału inkasenta. Pojawi się też możliwość zdalnego sterowania urządzeniami domowymi – wyliczył.
Dodano również, że Inteligentne Sieci Energetyczne mają sprzyjać rozwojowi rozproszonej energetyki prosumenckiej oraz minimalizować straty handlowe przedsiębiorstw produkujących energię elektryczną.
Zwrócono uwagę, że na Inteligentnych Sieciach Energetycznych zyskają też tzw. prosumenci zbiorowi np. wspólnoty mieszkaniowe. Jeśli zainstalują u siebie systemy fotowoltaiczne, dzięki inteligentnym licznikom będą mogły wewnętrznie rozliczać zużycie energii. Nie jest to możliwe obecnie.
Wiceminister dodał, że w tzw. ustawie licznikowej z 20.05.2021 r. powołani zostali już dwaj operatorzy: operator informacji rynku energii, który jest w rękach Polskich Sieci Energetycznych i tzw. Centrum Systemu Informacji Rynku Energii. Zostanie uruchomione od 1 lipca 2024 r.
Wiceminister poinformował także, że instalacja inteligentnych liczników rozpocznie się w 2023 r. Wówczas trafią one do 15 proc. odbiorców, w 2025 r. do 25 proc., w 2027 r. do 65 proc., a w 2028 r. do 80 proc. odbiorców. Cała procedura wymiany ma zakończyć się w 2030 r.
– Wymaga to wprowadzenie na nasz rynek nowoczesnych liczników, a to jest szansa dla naszych producentów – zaznaczył wiceminister Piotr Dziadzio.
– Koszt montażu inteligentnych liczników w całej Polsce szacujemy na 9 mld zł. Te szacunki są wstępne i ostatecznie postępowania przetargowe pokażą jakie są możliwości cenowe dla samych liczników, ale też dla systemów informatycznych – poinformował Robert Zasina prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Przetargi prowadzi pięć dużych przedsiębiorstw energetycznych. Prezes Zasina dodał, że są one na różnych etapach zaawansowania.
– Cześć przedsiębiorstw już je uruchomiła, cześć przygotowuje dokumentację i te przetargi będą sukcesywnie uruchamiane – stwierdził Zasina.
Wiceminister Dziadzio zaznaczył, że w sektorze w którym inwestycje są dość duże i kapitałochłonne, koszty są rozkładane w czasie co ma zapewnić akceptowalność społeczną.
– Wraz Urzędem Regulacji Energetyki rozmawiamy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by ten projekt nie tylko nie przeniósł się bezpośrednio na taryfę, na klientów, ale też znalazł możliwość finansowania m.in. z dotacji unijnych. Mamy takie informacje i przygotowujemy się do tego by w racjonalny sposób wykorzystać dofinasowanie – poinformował Piotr Dziadzio.
Inteligentne liczniki
Inteligentne liczniki to systemy pomiarowe, które umożliwiają automatyczne zbieranie, przechowywanie i transfer szczegółowych danych o zużyciu energii elektrycznej, paliwa, czy gazu. Eliminują potrzebę manualnej kontroli stanu liczników, a poprzez transfer danych pozwalają na bieżąco monitorować dane na temat stanu zużycia energii. Dane przesyłane przez licznik są zaszyfrowane, podobnie jak dane bankowe i przechowywane zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych. Dostęp do nich jest ściśle ograniczony i rejestrowany. Inteligentne liczniki umożliwią konsumentom płacenie za faktycznie zużytą energię. Fakturowanie za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej daje możliwość lepszego planowania budżetów domowych. Nowe liczniki pozwolą odbiorcom zaoszczędzić nawet do 10 proc. wykorzystanej dziś energii, co oznacza mniejsze rachunki i wymierne oszczędności. Odbiorca będzie mógł śledzić jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i podjąć decyzje o jej oszczędzaniu np. poprzez ograniczenie korzystania z energii w godzinach, gdy jest ona najdroższa. Inteligentne liczniki umożliwiają dwustronną komunikację pomiędzy licznikiem i centralnym systemem. W przeciwieństwie do domowych systemów energetycznego monitoringu, inteligentne liczniki mogą zbierać dane do raportowania na odległość. Wykrywają przerwy w dostawie i automatycznie informują o tym fakcie centrum dyspozytorskie, co przyspieszy proces usuwania awarii.