Do Lipnika wrócili policjanci. Od dziś ośmiu funkcjonariuszy będzie czuwało nad bezpieczeństwem lokalnej społeczności. Poprzedni posterunek, zlikwidowany w 2011 roku za rządów PO-PSL mieścił się we Włostowie.
Nadinspektor Jarosław Kaleta, komendant Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że to kolejny posterunek odtworzony w garnizonie. W Lipniku mieszkańcy będą mogli na miejscu kontaktować z funkcjonariuszami, a nie wyłącznie przez telefon. Podkreśla, że to filozofia policji, która powinna być blisko ludzi, a posterunek w mniejszych miejscowościach temu służy.
– Takie posterunki z punktu widzenia lokalnego społeczeństwa są bardzo ważne. Tutaj będą dzielnicowi, a także funkcjonariusze pełniący funkcję patrolowo-interwencyjną – dodaje komendant wojewódzki.
Otwarcie kolejnego posterunku policji to zdaniem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza dowód na to, że państwo sprawnie działa. Podkreśla, że szczególnie w dzisiejszych niepewnych czasach należy wzmacniać służby, bo bezpieczeństwo jest wartością nieocenioną.
– To nie jest tak, jak chciano nam wmówić, że państwo może żyć swoim życiem, że nie trzeba się troszczyć o to czy będzie policja, czy będzie wojsko. Robimy to, ponieważ chcemy być bezpiecznym państwem – mówi wojewoda Zbigniew Koniusz.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wskazuje, że poprzednie władze rządowe likwidowały posterunki, przez co pogarszało się poczucie bezpieczeństwa.
– Przywracanie posterunków poprawia samopoczucie i bezpieczeństwo lokalnej społeczności. A tutaj, w Lipniku, przy ruchliwej drodze krajowej, policja jest bardzo potrzebna – podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski.
W otwarciu nowego posterunku uczestniczyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślają, że takie działania możliwe są dzięki ustawie modernizacyjnej. Zdaniem posła Andrzeja Kryja po wielu latach zwijania Polski przez poprzednie rządy, teraz trwa odbudowywanie.
– W ślad za nowymi samochodami, sprzętem, etatami policyjnymi, podwyżkami wynagrodzeń pracowników policji, idą także takie wydarzenia jak dzisiejsze, czyli odtwarzanie posterunków, otwieranie komisariatów – mówi poseł Andrzej Kryj.
Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że to pierwszy odtworzony posterunek w powiecie opatowskim, ale kolejny w regionie.
– Rząd premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniej premier Beaty Szydło stawiał na odtworzenie zlikwidowanych za rządów Donalda Tuska, PO i PSL posterunków policji, które czuwają nad bezpieczeństwem wspólnot lokalnych – dodaje senator Jarosław Rusiecki.
Poseł Marek Kwitek przypomina, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, zaufanie, policjantów powinno się znać. Temu służy realizowany program modernizacyjny, obecny będzie realizowany do 2025.
– Rząd daje ogromne środki. 10 mld zł, z czego 6 mld idzie właśnie na policję: na sprzęt, na dokształcanie się, na wynagrodzenia – mówi poseł Marek Kwitek. Dodaje, że taki zakres rozwoju policji sprawia, że nie tylko mieszkańcy czują się bezpiecznie, ale również policjanci, ponieważ dysponują dobrym sprzętem, są szkoleni i wyedukowani.
Z kolei poseł Agata Wojtyszek przypomina, że jako wojewoda świętokrzyski realizowała zadania związane z odtwarzaniem posterunków i cieszy się, że ta linia pracy jest kontynuowana. Podkreśla również, że obecne fundusze pozwalają nie tylko na odtwarzanie posterunków, ale budowę nowych.
O powrót funkcjonariuszy do gminy zabiegał od kilku lat wójt Andrzej Grządziel. Jak podkreśla, teraz samorząd wydzierżawia budynek po byłym przedszkolu na 20 lat. Uważa, że ten ruch istotnie zwiększy bezpieczeństwo na tym terenie.
– W końcu się doczekaliśmy. Posterunek jest czynny od dziś, 1 kwietnia. Odtworzenie tego miejsca to przywrócenie tego, co kiedyś było – podkreśla wójt i dodaje, że gmina wspiera też finansowo zakup pojazdu dla mundurowych. Rada gminy wyraziła zgodę na przekazanie 60 tysięcy złotych na ten cel.
Z kolei nadkomisarz Wojciech Szymczak, komendant Komendy Powiatowej Policji w Opatowie podkreśla, że utworzenie komisariatu w Lipniku przyniesie kolejne korzyści w postaci zwiększenia etatów. Ośmiu policjantów z Opatowa przeniesiono na służbę do Lipnika, z kolei opatowska komenda zyska, dzięki decyzji Komendanta Głównego Policji, nowych ośmiu funkcjonariuszy.
Mundurowi w Lipniku mają do dyspozycji budynek o powierzchni prawie 200 metrów kwadratowych. Wygospodarowano w nim m.in. sześć pomieszczeń biurowych, zaplecze sanitarno-socjalne i magazyn. Posterunek w Lipniku jest niezbędny z uwagi na krzyżujące się w tej miejscowości dwie drogi krajowe: 9 i 77. Ponadto rolnicy skarżą się na częste kradzieże sprzętu do prac w polu i sadach.
Koszt remontu budynku byłego przedszkola na potrzeby lipnickiego posterunku policji wyniósł 2,5 mln zł.