Komendant ostrowieckiej straży pożarnej przekazał dziś strażakom ochotnikom z gminy Kunów decyzje, na mocy których otrzymają dodatkowe świadczenia do emerytury.
To nowe rozwiązanie reguluje ustawa o ochotniczej straży pożarnej, która została przyjęta w grudniu ubiegłego roku.
Jak informuje mł. bryg. Barbara Majdak, oficer prasowy PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim, na 62 decyzje w sprawie dodatków 46 dotyczą druhów z gminy Kunów. Dla zawodowych strażaków ochotnicy są nieocenionym wsparciem, zwykle pierwsi bywają na miejscu zdarzenia. Widać to np. teraz, gdy codziennie palą się trawy.
Krystyna Nowak to jedyna dotychczas druhna w województwie świętokrzyskim, prawdopodobnie też w Polsce, która otrzyma takie świadczenie. Jak podkreśla Pani Krystyna, w OSP w Nietulisku Małym służy od 40 lat, od 20 lat nie wyjeżdża do akcji, ale nadal bierze udział w uroczystościach, Dniach Strażaka i zebraniach. Cieszy się z przyznanego świadczenia, które pomoże jej w codziennym życiu i przyznaje, że nie sądziła, że doczeka takiego momentu.
W uroczystości uczestniczył poseł PiS Andrzej Kryj, który przekazał pani Krystynie list gratulacyjny od Mariusza Kamińskiego, ministra w MSWiA. Parlamentarzysta podkreśla, że jest dumny z uchwalenia tego świadczenia dla druhów na emeryturze. Zapis o dodatku emerytalnym został zaakceptowany przez rząd w grudniu ubiegłego roku w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Zdaniem posła to materialne wyrażenie wdzięczności za pracę na rzecz społeczeństwa.
– To takie gminne wojsko, na które zawsze można liczyć – mówi burmistrz Kunowa Lech Łodej, emerytowany oficer straży pożarnej, który podkreśla, że dodatkowe 200 złotych miesięcznie wesprze strażaków. To przede wszystkim symbol tego, że rząd o nich pamięta, a w przypadku niskich emerytur, będzie nieocenionym wkładem do budżetu domowego.
Z kolei Stanisław Dziułka, prezes OSP w Bukowiu uważa, że dodatek emerytalny jest niezwykle ważny i cieszy się, że obecny rząd zdecydował się na jej podjęcie. Z kolei Paweł Bugajski z jednostki w Kunowie uważa, że świadczenie może być zachętą dla młodych, którzy coraz rzadziej zapisują się do OSP.
Przypomnijmy, miesięczny dodatek przysługuje strażakom ochotnikom, którzy przez przynajmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet brali czynny udział w akcjach ratowniczych w ramach obowiązków OSP. Pieniądze będą wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego.