Gmina Pińczów będzie mogła skorzystać z unijnych pieniędzy na rewitalizację ruin zamkowych. Wstępny projekt złożony w ramach Programu Polska Wschodnia, został pozytywnie zaopiniowany i skierowana do Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
pJak informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa ważnym elementem projektu jest rekonstrukcja zachowanych na wzgórzu fundamentów i odsłonięcie piwnic zamkowych oraz udostępnienie ich dla zwiedzających.
– Od strony południowej, zostanie wykonany taras widokowy, na którym będą zamontowane specjalne lunety przez, które będzie można podziwiać Pałac Wielopolskich, basztę ogrodową oraz panoramę Pińczowa. Na podzamczu zostanie wybudowana trasa turystyczna, która przebiegać będzie przez park miniatur. Projekt zakłada także odbudowę jednej z wież. Z kolei u podnóża zamkowego powstanie parking – wymienia włodarz.
Burmistrz dodaje, że trasa turystyczna ma prowadzić malowniczym traktem wśród zieleni, w stronę góry świętej Anny, potem do kamieniołomu pińczowskiego a zakończy się przy lapidarium na starym cmentarzu. Cała zostanie oświetlona. W planach jest również utworzenie amfiteatru.
Liderem projektu jest województwo podkarpackie. Jego przedstawiciel Adam Drozd, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Mateusz Jagieła z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy kilka dni temu spotkali się z burmistrzem Badurakiem.
– Zwiedziliśmy m.in. muzeum, Dom Ariański, wzgórze św. Anny. Była to owocna wizyta, podczas, której padły deklaracje wparcia działań miasta i gminy Pińczów w celu przywrócenia temu miejscu dawnej świetności – zaznacza.
Gmina Pińczów dysponuje koncepcją architektoniczną i zgodą konserwatora zabytków na prace rewitalizacyjne. Częścią inwestycji będą przeprowadzone w tym miejscu badania archeologiczne.
Szacunkowa wartość projektu to 16 mln zł.