Przykładowe arkusze z pytaniami nowej matury są już dostępne w Internecie. To egzamin, który w 2023 roku zdawać będą pierwsi absolwenci szkół podstawowych.
PRZYKŁADOWE ARKUSZE Z PYTANIAMI NOWEJ MATURY
Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi mówi, że publikacja przykładowych arkuszy to element przygotowań do nowej matury.
– Obejmują one wszystkie przedmioty zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Te arkusze są opublikowane na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, są też dostępne na stronach komisji okręgowych – informuje Marek Szymański.
Największe zmiany w nowej maturze związane są z językiem polskim. Egzamin z tego przedmiotu będzie dłuższy – na poziomie podstawowym ustalono że będzie to 240 minut. Arkusz został podzielony na trzy części. Pierwsza i druga to części testowe, jedna dotyczy języka polskiego w użyciu, a druga tekstu literacko-historycznego, natomiast trzecia część to wypracowanie.
Nauczyciele z Kielc rozpoczęli przygotowania do nowej formuły matury w ubiegłym roku. Barbara Dziedzic, dyrektor Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli mówi, że już we wrześniu 2021 zaczęły się szkolenia.
– Odbyły się konferencje dla nauczycieli języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. W kolejnych miesiącach miały miejsce warsztaty dla nauczycieli, którzy doskonalili swoje umiejętności konstruowania zadań, oceny zadań, a także metodyki pracy z uczniem – tłumaczy dyrektor.
Barbara Dziedzic dodaje, że arkusze przygotowane przez CKE bardzo pomogą nauczycielom w przygotowaniu uczniów do nowej matury.
W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna chce zorganizować dwie próbne matury w nowej formule. We wrześniu egzamin obejmie przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym, natomiast w grudniu placówki otrzymają arkusze z wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym.