Czy będziemy nosić mimo braku nakazu? Od dziś nie trzeba nosić maseczek. Czy w czasie, kiedy kraje europejskie oraz azjatyckie mierzą się z kolejnymi wzrostami zakażeń, a do Polski przybywają kolejni uchodźcy z Ukrainy, w naszym kraju powinno się luzować obostrzenia covidowe?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy w sklepie, w komunikacji jednak maseczki dla bezpieczeństwa czy skorzystamy w pełni z „wolności”?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 28 marca, 87 dzień roku.
Do końca roku pozostało 279
Wschód słońca w Kielcach: 06:23
Zachód słońca w Kielcach: 19:03
Dzień trwa 12 godzin i 39 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 44 minuty.
Imieniny obchodzą: Aniela, Jan oraz Aleksander, Doroteusz, Gedeon, Guntram, Ingbert, Joanna, Kastor, Krzesisław, Krzysław, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Renata, Rogacjusz, Rogat
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy chcesz poznać pogodę w czerwcu roku tego, uważaj jak będzie w Jana Damasceńskiego”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Chwastów
Dzień Żelków
Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa
*****
PONIEDZIAŁEK, 28 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1656 r. – POTOP SZWEDZKI: Kasztelan Stefan Czarniecki z Czarncy dowodził pod Niskiem atakiem na Szwedów.
1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: w piątym dniu insurekcji oddziały Kościuszki zatrzymały się na nocleg w Połańcu.
1935 r. – Józef Piłsudski otrzymał tytuł honorowego obywatela Staszowa i Zawichostu.
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: wracający z nieudanej akcji na Starachowice (przeprowadzona 24/25 marca przez oddziały pod dowództwem A.Hedy „Szary”) żołnierze z Podobwodu AK Skarżysko wpadli dzień wcześniej w zasadzkę w lesie Bór, między Skarżyskiem-Książęcym a wsią Barak. Zginęło dwóch partyzantów: kapral Leon Półtorak „Batory” oraz Jan Karpeta „Gołąb”.
28 marca na miejsce potyczki wyruszył ze Skarżyska specjalny oddział którym dowodził ppor. Mieczysław Szymański „Szum”. Był on szef referatu II wywiad Podobwodu Skarżysko i jednocześnie dowódca plutonu operacyjnego. Pełnił też funkcję komendanta skarżyskiej podchorążówki, a że jej słuchaczami byli ostatni dwaj polegli, to czół się w obowiązku zabrać z miejsca walki ciała podwładnych. Niestety Niemcy przewidzieli taką sytuację i czekali w zasadzce. Wywiązała się walka podczas której poległ „Szum”.
PONIEDZIAŁEK, 28 MARCA: W POLSCE
1241r. – I najazd mongolski na Polskę: wojska mongolskie zdobyły Kraków.
1364 r. – w obecności króla Kazimierza III Wielkiego arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki konsekrował katedrę na Wawelu.
1920 r. – w ujeżdżalni wojskowej przy ul. Zwierzynieckiej w Krakowie odbyły się zawody zapaśnicze i pierwszy w kraju mecz bokserski.
1969 r. – premiera filmu historycznego Pan Wołodyjowski w reżyserii Jerzego Hoffmana.
1977 r. – w Lilly-en-Val we Francji zmarł gen. Jan Kruk-Kruszewski (ur. 18 czerwca 1888 r.), dowódca IV plutonu w I Kompanii Kadrowej, legionista I Brygady, w II RP m.in. dowódca 1 Pułku Piechoty Legionów i 1 Dywizji Piechoty Legionów oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, w wojnie obronnej 1939 r. jeden z dowódców Armii „Prusy”, w czasie wojny przebywał w niemieckiej niewoli w Oflagu VIIa w Murnau, po wojnie pozostał na emigracji.
PONIEDZIAŁEK, 28 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 15.00 – Warszawa: Prezydent Andrzej Duda w związku z sytuacją na Ukrainie zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Szef BBN Paweł Soloch zapowiedział w rozmowie z PAP, że spotkanie będzie okazją, by prezydent podzielił się informacjami m.in. z nadzwyczajnego szczytu NATO oraz rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem.