W Umianowicach w gminie Kije dobiega końca budowa Nidarium, czyli olbrzymiego akwarium, w którym można będzie oglądać mieszkańców Nidy.
Jedyny taki obiekt w naszym regionie będzie miał pojemność 24 tys. litrów wody.
– Nida jest rzeką różnorodną o głębokości od 40 cm do 2,5 m. W akwarium zaprezentowanych zostanie 15 z 41 gatunków ryb żyjących w rzece. Aby dokładnie oddać rzekę i jej środowisko akwarium zostało podzielone na dwie części: płytszą i głębszą – informuje Dariusz Wiech, specjalista z zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
– Część płytka układa się na wzór meandra o głębokości ok. 60 cm. Będzie tu rosła np. rzęsa wodna, moczarka, która produkuje dużo tlenu i jest pokarmem dla ryb. Będziemy w tym miejscu trzymać mniejsze ryby oraz inne zwierzęta np. raki, skójki, małże, cierniki czy różanki.
Główny, duży zbiornik ma z kolei dwa metry wysokości i pięć metrów długości. Zobaczymy w nim na przykład piskorza czy króla Nidy – suma.
– W najwęższym miejscu ma 150 cm , natomiast w najszerszym 2 m. Obok nidarium powstaną dodatkowe, ale mniejsze akwaria mające po kilkaset litrów wody. Posłużą do hodowli np. żółwia błotnego czy traszek.
W projekcie zagospodarowania wnętrza akwarium wzięto pod uwagę nie tylko rośliny i ryby, ale i nasłonecznienie, temperaturę wody oraz brzeg rzeki, który zostanie odtworzony w tylnej części akwarium. Będziemy mogli zobaczyć np. fragment korzenia wierzby, poszczególne frakcje glebowe takie jak: piasek czy ił.
Prace budowlane są zaawansowane na poziomie 70 proc. Zbiornik jest już wyposażony w przeźroczyste płyty akrylowe o grubości 10 cm, służące jako okna akwarium. Przeprowadzono także próbę jego szczelności, która zakończyła się pomyślnie. Niebawem przyrodnicy przystąpią do wystroju i zagospodarowania wnętrza akwarium oraz pozyskania osobników.
W ośrodku trwają także inne prace wykończeniowe. W ramach Ośrodka Edukacji Przyrodniczej dla zwiedzających będzie dostępny budynek stacji kolejki wąskotorowej w którym będą się mieścić m.in. ciekawe wystawy, ale i kawiarenka, platforma widokowa z której będzie można podziwiać okoliczną faunę, florę czy zachody słońca.
W sąsiedztwie wieży zamieszkają m.in. sokoły, myszołowy, sowy czy jastrzębie. Będzie też funkcjonował mini ośrodek rehabilitacyjny dla ptaków.
Na ukończeniu są także budynki gospodarcze dla owiec czy kóz. Inne będą służyć jako garaże do przechowywania sprzętów rolniczych.
Ośrodek w Umianowicach będzie składał się z kilku stref, m.in. noclegowej na 55 miejsc, sali edukacyjno-konferencyjnej oraz pracowni projektowo-badawczej.
Projekt zyskał unijne dofinansowanie, które wynosi 15 mln zł. Ogólny koszt inwestycji to ok. 20 mln zł.
Ośrodek ma ruszyć pełną parą we wrześniu tego roku.