Gdy wiosenne słońce coraz mocniej przygrzewa, ogrody zaczynają tętnić życiem. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, z każdym dniem przybywa ich coraz więcej.
Nie bez powodu wiosna uważana jest za najpiękniejsza porę roku. Pierwsze cieplejsze dni to także sygnał dla nas, że przyszedł czas rozpoczęcia sezonu prac ogrodowych. Jak długa jest lista prac do zrobienia?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 24 marca, 83 dzień roku.
Do końca roku pozostało 282
Wschód słońca w Kielcach: 05:32
Zachód słońca w Kielcach: 17:56
Dzień trwa 12 godzin i 24 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 59 minut.
Imieniny obchodzą: Bertrada, Szymon oraz Ademar, Agapiusz, Aldmir, Aleksander, Dionizy, Dydak, Dzierżysław, Dzierżysława, Dziesława, Dzirżysława, Gabriel, Jan, Józef, Katarzyna, Marek, Oldmir, Romulus, Sewer, Sofroniusz
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Świętego Szymona nie wdziewaj już kaftana”
*****
Nietypowe święta:
Narodowy Dzień Życia
Światowy Dzień Gruźlicy
Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych
Międzynarodowy Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
*****
CZWARTEK, 24 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– STARACHOWICE: w nocy z 24 na 25 w okolicach Starachowic zgrupowało się około 150 żołnierzy Armii Krajowej: stawiła się grupa spod Skarżyska dowodzona przez Stefana Bilskiego „Buczyńskiego”, druga grupa została zmobilizowana z miejskich drużyn szturmowych, kolejna to słuchacze konspiracyjnej szkoły podchorążych ze Starachowic i wreszcie żołnierze z okolic Bodzentyna. Główną siłę stanowili jednak żołnierze z oddziału partyzanckiego Antoniego Hedy „Szary”, który dowodził całą akcją.
Celem akcji było opanowanie budynku ukraińskiej kompanii wartowniczej przy Zakładach Metalowych „Herman Goering Werke” w Starachowicach gdzie w magazynie maiła się znajdować większa ilość broni maszynowej.
Poszczególne grupy zablokowały w budynkach siły niemieckie stacjonujące w mieście, ale grupie uderzeniowej nie udało się zdobyć budynku wartowni.
W walce trwającej od godz. 22.00 do 1.00 w nocy zginęło siedmiu własowców, a straty własne to jeden poległy (Stanisław Seweryn) i jeden ranny kapral Stefan Kozłowski „Jola”.
– PIEKOSZÓW: Oddział partyzancki Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilk” (Obwód Kielce) opanował stację kolejową Piekoszów. Z jednego z wagonów zabrano 17 beczek spirytusu przeznaczonego dla niemieckich zakładów. Zdobycz wywieziono, a następnie sprzedano. Fundusze zasiliły kasę obwodu. Część spirytusu pozostawiono na potrzeby służby zdrowia Polskiego Państwa Podziemnego.
1976 r. – zmarł major Eugeniusz Kaszyński „Nurt”, cichociemny, dowódca partyzanckich Zgrupowań Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich,
*****
CZWARTEK, 24 MARCA: W POLSCE
1568 r. – król Zygmunt II August powołał Komisję Morską, będącą zaczątkiem polskiej admiralicji.
1794 r. – na rynku w Krakowie został odczytany przez byłego posła na Sejm Wielki Aleksandra Linowskiego Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego, ogłaszający rozpoczęcie insurekcji przeciw Rosji i carycy Katarzynie II. Na mocy aktu, Tadeuszowi Kościuszce powierzono funkcję Najwyższego Naczelnika i polecono mu zorganizować rząd powstańczy.
1839 r. – w Paryżu uroczyście otwarta została Biblioteka Polska.
1914 r. – we Lwowie odbyły się obchody 130. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej, które stały się okazją do manifestacji patriotycznej kilku tysięcy członków Związku Strzeleckiego. W przemówieniu wygłoszonym w ratuszu miejskim Józef Piłsudski, wspominając Polaków, którzy zginęli w ostatnich latach w szeregach obcych armii (m.in. w wojnie rosyjsko-japońskiej, czy prusko-francuskiej), stwierdził: czy jeśli już zginąć, to czy nie lepiej ginąć za własną ojczyznę, za sprawę, za wyzwolenie własnego narodu?
1922 r. – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rezolucję o przyłączeniu do Polski Litwy Środkowej.
1924 r. – z inicjatywy Centralnego Wydziału Kobiecego PPS po raz pierwszy w Polsce zorganizowano obchody Dnia Kobiet.
1942 r. – ze Związku Sowieckiego rozpoczęła się ewakuacja Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa; do listopada 1942 r. wysłano do Iranu ponad 115 tys. osób, w tym około 78,5 tys. żołnierzy oraz 37 tys. cywilów; wśród ewakuowanych były tysiące dzieci.
1948 r. – w Katowicach urodził się Jerzy Kukuczka, himalaista, drugi człowiek na świecie, po Reinholdzie Messnerze, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum; zginął w 1989 r. podczas wejścia na Lhotse (8516 m) nową drogą, przez niezdobytą wówczas południową ścianę.
1973 r. – w Royal Tunbridge Wells w Anglii zmarł Marian Januszajtis-Żegota, generał, dowódca Legionu Wschodniego i I Brygady Legionów Polskich; współautor nieudanego zamachu stanu, mającego na celu obalenie rządu Jędrzeja Moraczewskiego (1919); wojewoda nowogródzki w latach 1924–1926.
*****
CZWARTEK, 24 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10.30 – Warszawa: obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata