Czy jest polityczna zgoda w Komisji Europejskiej na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy? Poinformował o tym w jednej z wypowiedzi prasowych, minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
Zdaniem szefa resortu, komisja „lada chwila” powinna dać zielone światło w sprawie wypłaty pieniędzy dla Polski. Jak te kwestie oceniają świętokrzyscy parlamentarzyści?
– Unia Europejska w sprawie Funduszu Odbudowy nie robi żadnej łaski, wypłacając pieniądze Polsce – ocenia poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.
Zdaniem parlamentarzysty, powodem opóźnień w przekazaniu pieniędzy było działanie polskiej opozycji.
– Krajowy Plan Odbudowy został dobrze przygotowany przez polski rząd, uzyskał akceptację Komisji Europejskiej, i tak jak twierdzi pan minister Piotr Nowak, decyzja polityczna w sprawie wypłaty środków. W tej chwili trwają natomiast prace techniczne, które pozwolą na szybką wypłatę pieniędzy. Jestem przekonany, że te fundusze zostaną przez nasz kraj bardzo dobrze wydane – ocenia parlamentarzysta.
Poseł Krzysztof Bosak, z Konfederacji ocenia, że wstrzymywanie przez Unię Europejską wypłaty funduszy z KPO jest bezpodstawne.
– Potrzebujemy odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, ich blokowanie i wstrzymywanie przez Unię jest niewłaściwe. To czy wypowiedzi ministra Nowaka o tym, że pojawiło się zielone światło co do porozumienia ze Wspólnotą okażą się prawdą, przekonamy się dopiero wtedy kiedy te środki wpłyną. Na ten moment są to informacje nieoficjalne, w tej kwestii pojawiało się już wiele sprzecznych komunikatów, dlatego powinniśmy spokojnie zaczekać do oficjalnego rozwiązania – dodaje.
Polityk Konfederacji podkreśla, że elementem rządowego porozumienia z Unią Europejską w sprawie wypłaty funduszy z KPO jest modyfikacja sposobu działania sądownictwa dyscyplinarnego w Polsce. Jak zaznacza, jego ugrupowanie zamierza złożyć poprawki do projektów dotyczących likwidacji lub przekształcenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zdaniem posła Andrzeja Szejny, wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy informacje dotyczące wypłaty Polsce pieniędzy z KPO są niejednoznaczne.
– Myślę, że jeżeli procedura likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN oraz reformy systemu dyscyplinarnego zakończy się pozytywnie, wówczas szansa na przekazanie pieniędzy jest bardzo duża. Jako opozycja, w przypadku spełnienia przez rząd postulatów Komisji Europejskiej, będziemy tak jak zawsze lobbować za przekazaniem tych funduszy – ocenia.
Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się pięcioma projektami ustaw: prezydenckim, autorstwa PiS, autorstwa Solidarnej Polski i dwoma złożonymi przez opozycję, zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.