Uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych we wszystkich placówkach medycznych mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, przypomina instytucja. Od 24 lutego, a więc od wybuchu wojny na Ukrainie, Polska aktywnie zaangażowała się w pomoc dla uchodźców, także w przypadku opieki medycznej.
Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, przyjęta przez polski rząd specustawa przyznaje uchodźcom prawo do refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne, na analogicznych zasadach, jakie przysługują ubezpieczonym Polakom.
Jednak, jak podkreśla Małgorzata Kiebzak, od tej zasady są wyjątki. – To leczenie uzdrowiskowe, rehabilitacja uzdrowiskowa oraz prawo do leczenia za granicą i zwrot pieniędzy za to leczenie na podstawie dyrektywy „transgranicznej”. Te świadczenia nie przysługują uchodźcom z Ukrainy – mówi Małgorzata Kiebzak.
Ponadto NFZ uruchomił całodobową infolinię. Dzwoniąc pod numer telefonu 800 190 590 uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać wszelkie informacje dotyczące przysługującej im pomocy medycznej w Polsce. Informacje te przekazywane są im w języku ukraińskim.
Od poniedziałku fundusz uruchomił także całodobową infolinię, gdzie udzielane są informacje dotyczące zatrudniania personelu medycznego z Ukrainy w polskich placówkach.
– Uchodźcy z Ukrainy, którzy na terenie swojego kraju wykonywali zawód medyczny, a którzy przyjadą do naszego kraju na okres nie dłuższy niż pięć lat, mogą bez konieczności nostryfikacji dyplomu wykonywać zawód w naszych placówkach. Dla tych osób, które w Polsce chcą podjąć pracę w zawodach medycznych uruchomiona została infolinia, która informuje personel medyczny z Ukrainy o zasadach zatrudnienia w polskich placówkach medycznych – dodała Małgorzata Kiebzak.
Ponadto uchodźcy z Ukrainy, którzy mają już nadany numer PESEL mogą uzyskać profil zaufany, który z kolei umożliwia logowanie do Internetowego Konta Pacjenta.