Światowy Dzień Meteorologii. Spoglądać w niebo, patrzeć na zwierzęta czy obserwować bóle w kościach? Jakie słuchacze mają swoje własne domowe sposoby na przewidywanie pogody? Czy jest coś, co pozwala przewidzieć aurę? Czy coś się sprawdza lepiej niż prognoza?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 23 marca, 82 dzień roku.
Do końca roku pozostało 283
Wschód słońca w Kielcach: 05:34
Zachód słońca w Kielcach: 17:55
Dzień trwa 12 godzin i 20 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 4 godziny i 3 minuty.
Imieniny obchodzą: Oktawian, Pelagia, Turybiusz oraz Adrianna, Benedykt, Eberhard, Feliks, Józef, Nikon, Piotra, Rebeka, Wiktorian, Wiktoriana, Wiktorianna, Zbysław
*****
Przysłowie na dziś:
„To, co marzec sobie marzy, to jest sęk dla gospodarzy”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Meteorologii
Dzień Windy
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Święto Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych
*****
ŚRODA, 23 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r. – RYTWIANY: patrol oddziału partyzanckiego „Jędrusie” zlikwidował w pobliżu Rytwian komendanta miejscowego posterunku żandarmerii Andrzeja Reslera, bezpośredniego sprawcy śmierci dowódcy oddziału Władysława Jasińskiego „Jędruś”
Plan likwidacji Reslera opracowywany był w gajówce Jedynaków koło Grzybowa. Stacjonujący tam dowódca podobwodu AK Szydłów kpt. Piotr Kabata pseudonimy: „Żar” i „Wujek” ściągnął specjalnie do realizacji tego zadania grupę dywersyjną. Na miejsce zasadzki wybrano przebiegający przez las odcinek szosy miedzy Staszowem a Rytwianami. Tędy zazwyczaj gestapowiec wracał do swojego domu w Sielcu.
22 marca (niektóre źródła podają że akcja zaczęła się dzień później) przez cały dzień czyhali na niego 4 partyzanci. Bez rezultatu. Nocą wrócili do gajówki, a kapitan Kabata wysłał w ich miejsce drugą zmianę. Około południa na drodze pojawiło się dwóch rowerzystów. Jeden z nich był w mundurze żandarma, drugi miał na sobie cywilne ubranie. Rozpoznano go bez trudu, miedzy innymi po długich, charakterystycznych wąsach. To był Andrzej Resler. Padł strzał. Gestapowiec zwalił się na ziemię, lecz nie zginął od razu. Zdążył jeszcze wyciągnąć rewolwer, kiedy dosięgła go następna tym razem śmiertelna kula. Towarzyszący mu żandarm zdołał uciec.
1946 r. – KIELCE: leśni z oddziału WiN pod dowództwem Stanisława Piwnickiego „Szczerbola” odbili z siedziby Informacji Wojskowej 2. Dywizji Piechoty w Kielcach (przy dzisiejszej ulicy Żelaznej) zastępcę grupy ppor. Henryka Rozkróta „Alochę”. Dostał się w ręce bezpieki po tym jak funkcjonariusze odkryli, że brał udział w przygotowywaniu planu rozbicia więzienia w Radomiu.
Partyzanci dotarli na miejsce zdobytym pod drodze samochodem i w błyskawicznej akcji, bez użycia broni, rozbroili kilkunastu żołnierzy, uwolnili „Alochę” oraz zdobyli kilka sztuk broni.
Po wykonaniu zadania grupa wróciła pieszo do Radomia. Ppor. Rozkrót kontynuował działalność w podziemiu. Został zastępcą komendanta Obwodu Radomskiego WiN. Zginął w walce po 3 km pościgu w sierpniu 1946 r., próbując wyrwać się z komunistycznej obławy przeprowadzonej we wsi Cerekiew, niedaleko Radomia.
ŚRODA, 23 MARCA: W POLSCE
1609 r. – Wojna o Inflanty: zwycięstwo floty polskiej nad szwedzką w stoczonej w nocy z 23 na 24 marca bitwie morskiej pod Salis.
1768 r. – zdominowana przez frakcję sprzyjającą Rosji Rada Senatu Rzeczypospolitej podjęła uchwałę o wezwaniu na pomoc wojsk rosyjskich, w celu zdławienia Konfederacji Barskiej.
1915 r. – po pięciomiesięcznym oblężeniu przez armię rosyjską skapitulowała Twierdza Przemyśl
1935 r. – Sejm RP uchwalił tzw. konstytucję kwietniową, podpisaną miesiąc później przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
ŚRODA, 23 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Sejm rozpocznie dziś dwudniowe posiedzenie; posłowie zajmą się m.in. projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. W obecnym kształcie przepisy, które regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu uchodźców, nadania im numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej im pomocy, obejmują obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
*****
Senat, który rozpoczyna dziś trzydniowe posiedzenie zajmie się nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych. Nowela zakłada wzmocnienie ochrony ubezpieczonych, występujących o ustalenie prawa do emerytury pomostowej. Zmiany mają uchronić osoby wnioskujące o emeryturę pomostową przed utratą pracy, w sytuacji gdyby nie spełniała niezbędnych warunków do ustalenia prawa do emerytury pomostowej.