W niedzielę, 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji dwie kieleckie sceny przygotowały dla widzów niespodzianki, zapraszając tym samym do wspólnego świętowania.
Teatr im. Stefana Żeromskiego proponuje widzom spektakl „Och, te duchy!” Eduardo De Filippo w reżyserii Dana Jemmetta. Zaplanowano trzy pokazy: 25, 26 i 27 marca. Na każdy z nich bilety można kupić taniej, bo za 25 zł.
Arystokratyczna komedia
Dr Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiej sceny dramatycznej podkreśla, że „Och, te duchy!” to znakomita propozycja, by świętować ideę teatralności.
– Komedia utrzymana w arystokratycznym tonie za sprawą scenografii, która przenosi nas do bogatego, opustoszałego domu, w którym straszy. Postacie balansują tutaj na granicy życia i śmierci, snują się po scenie jak duchy, w barokowych kostiumach. Dodatkowo twórcy uśmiechają się z naszych przywar, bo ludzie często nie chcąc lub nie mogąc zaakceptować danej sytuacji, tworzą siebie różne iluzje i ten spektakl fantastycznie o tym opowiada. Można się wzruszyć, ale można się także uśmiechnąć – podkreśla.
Zaznacza, że na uwagę zasługuje scenografia.
– Można powiedzieć, że jest to klasyczny teatr ze względu na scenografię. Postarzone, zdobione, drewniane meble zostały wykonane według koncepcji brytyjskiego scenografa Dicka Birda. Przy użyciu ornamentowanych wykończeń przemienił okno sceny tymczasowej Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w pamiętającą czasy Moliera Komedię Francuską. Wytworne stroje zaprojektowała Francuzka Sylvie Martin-Hyszka – kostiumografka wielu, nie tylko paryskich teatrów – podkreśla.
W niedzielę ze sceny popłyną także słowa orędzia na Dzień Teatru, które w tym roku przygotowuje Monika Strzępka, reżyserka, od września dyrektor Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.
O teatralnych przesądach
Wyjątkowa atmosfera będzie panowała również w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego. Ta scena ma aż dwa powody do świętowania. To nie tylko Międzynarodowy Dzień Teatru, ale także przypadający na 21 marca – Światowy Dzień Lalkarstwa.
Jak zapowiada Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor „Kubusia”, mali widzowie w niedzielę zobaczą specjalnie wybrany na ten dzień spektakl, „Lato Muminków”. Przedstawienie to mówi o odkrywaniu teatru.
– Tam jest taki song Emmy, czyli szczurzycy teatralnej, która wtajemnicza Muminki w to, czym jest teatr. I tam słyszymy tekst autorstwa Bogdana Chorążuka, napisany do tego przedstawienia: „Dziwnych rzeczy można się napatrzeć, niestety, niestety Muminku w teatrze”. No i będziemy mówili o tym, jakich to dziwnych rzeczy można się w teatrze napatrzeć. Powiemy sobie trochę o zabobonach teatralnych, o przesądach aktorów, reżyserów, w ogóle ludzi teatru. Przypomnimy anegdoty teatralne, kiedy np. ktoś się nagle pojawił na scenie, choć go tam wcale nie powinno być – zapowiada.
Niedzielny spektakl w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” rozpocznie się o godzinie 11.00. Poprzedzi go odczytanie orędzia na Światowy Dzień Lalkarstwa. W tym roku napisała je Ranjana Pandey – indyjska lalkarka, dramaturżka, reżyserka teatralna i telewizyjna, pedagożka. Jest jedną z pionierek na subkontynencie indyjskim, która wykorzystuje lalkarstwo jako terapię.