W sobotę, 9 kwietnia wystawców można będzie spotkać koło drewnianego kościoła na Białogonie, a w niedzielę, 10 kwietnia, przy Dworku Laszczyków. W tym roku, po raz pierwszy w historii, kiermasz świąteczny Muzeum Wsi Kieleckiej będzie dwudniowy.
Beata Ryń, rzecznik muzeum wyjaśnia, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, w tym roku impreza będzie organizowana z rozmachem.
– Na Kwietną Niedzielę zapraszamy już nie tylko do Dworku Laszczyków, ale także przed drewniany, zabytkowy kościółek na Białogonie. Muzeum Wsi Kieleckiej nawiązało współpracę z parafią Przemienienia Pańskiego na Białogonie w Kielcach. Dzięki temu kiermasz świąteczny będzie trwał dwa dni – tłumaczy.
Wystawcy będą prezentować swoje unikatowe produkty. Zaproszenie przyjęli członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne, którzy będą sprzedawać miody, owoce, potrawy czy wędliny. Z kolei za sprawą twórczyń z całego świętokrzyskiego, pojawi się rękodzieło i ozdoby świąteczne.
Beata Ryń zapowiada, że w Dworku Laszczyków odbędą się warsztaty z plastyki obrzędowej.
– Będziecie państwo mogli się przyjrzeć, w jaki sposób wykonywane są bukieciki z kwiatów bibułkowych, niegdyś bardzo powszechnych na wsi świętokrzyskiej. To one, zanim zakwitły te pierwsze, wiosenne kwiaty, zdobiły wiejskie wnętrza. Panie Jadwiga Brzoza, Jadwiga Betka i Stanisława Golenia będą pokazywać, w jaki sposób takie kwiatuszki zrobić – mówi.
Ponieważ wydarzenie będzie się odbywać nie tylko w Niedzielę Palmową, ale także w przeddzień, więc podczas kiermaszu będzie okazja zobaczyć, w jaki sposób wykonać tę prawdziwą, tradycyjną palmę wielkanocną i później taką palmę poświęcić.
Kiermaszowi w Dworku Laszczyków będą także towarzyszyły pieśni pasyjne w wykonaniu wokalisty młodego pokolenia Wojtka Misiowca. Wystąpią także Bolechowiczanie i Domaszowianie.
Beata Ryń zaznacza, że przy okazji kiermaszu będzie można posłuchać świętokrzyskiej gwary.
– Zaprosiliśmy gawędziarkę, znakomitą Ewę Siudajewską, która gwarą świętokrzyską opowie, w jaki sposób dawniej wykonywano palmy, i opowie też o symbolice tej palmy, o tym, co się powinno w niej znaleźć. A ja myślę, że z wielką radością wysłuchamy też gwary świętokrzyskiej, bo nie mieliśmy ku temu bardzo długo okazji. Warto jej posłuchać, być może nauczyć się kilku słów – mówi.
Muzeum Wsi Kieleckiej cały czas przyjmuje jeszcze zgłoszenia wystawców. Więcej miejsca do zaprezentowania swoich wyrobów będą mieli przy kościele na Białogonie, ale jeszcze można wybierać między obydwoma lokalizacjami.