Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zapewnia wsparcie inwestycji, które mają na celu ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych czy katastrof. O pomoc mogą ubiegać się między innymi producenci trzody chlewnej, a także spółki wodne lub związki spółek wodnych.
Są jednak warunki, jakie muszą zostać spełnione:
- więcej niż połowę członków stanowią rolnicy lub do rolników należy więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki
- spółka została utworzona do wykonania i utrzymania urządzeń melioracji wodnych oraz ochrony gospodarstw członków spółki wodnej przed powodzią
Pomoc jest przyznawana na operacje związane z zakupem sprzętu do utrzymania urządzeń wodnych, które służą zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed podtopieniem, zalaniem czy nadmiernym uwilgoceniem w wyniku powodzi czy nawalnego deszczu.
Forma pomocy to refundacja części kosztów kwalifikowanych, a wysokość pomocy to 80 proc. kosztów kwalifikowanych operacji. Wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi nie może jednak przekroczyć 1 mln zł na czas realizacji programu. Budżet działania to ponad 50 mln euro.
Planowane zmiany w poddziałaniu 5.1 w okresie przejściowym (lata 2021-2022)
1. Dodanie do kosztów kwalifikowanych kosztów prac na urządzeniach melioracyjnych z odwadniających na nawadniająco-odwadniające. Dotyczy to inwestycji związanych z rowami melioracyjnymi, przepustami czy sieciami drenarskimi (sieciami rurociągów odwadniających).
2. Ustalenie standardowych stawek jednostkowych za wykonane roboty w zakresie urządzeń melioracji wodnych. Dla przykładu przy inwestycji związanej z budową, przebudową czy remontem przepustu o średnicy do 80 do 100 cm standardowa stawka jednostkowa wynosi 2 500 zł/mb.
3. Trzecia zmiana dotyczy wprowadzenia możliwości odzyskiwania podatku VAT przy korzystaniu z programu, w przypadku gdy beneficjent nie może go odzyskać na mocy prawa krajowego.
Nabory wniosków o przyznanie pomocy planowane są w maju i październiku 2022 r.
Paweł Sender, starszy specjalista w sandomierskim oddziale Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego